Środa, 23 maja 2018 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W szkole w Laskownicy zbudowali jedyną w Polsce choinkę ze słoików

Prawie trzy tygodnie trwała budowa choinki ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy. To już drugie takie dzieło, które powstało w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nauczyciel plastyki i techniki Robert Koniec z uczniami wykonuje choinki z materiałów przetwarzalnych promując w ten sposób proekologiczne postawy młodych ludzi.

Rok temu w tej samej szkole powstała prawie 3 metrowa choinka z butelek PET. Teraz przed szkołą stoi choinka wykonana ze słoików. Wygląda okazale, oświetlenie ledowe rozświetla szklaną strukturę choinki. Widać ją z daleka. Świeci i cieszy nie tylko uczniów tej małej wiejskiej szkoły.

Budowaliśmy ją od trzech tygodni, a wizja jej konstrukcji i wykonania zmieniała się kilka razy. Konstrukcję wykonaliśmy w męskim gronie, a z pomocą przyszedł nam pan Piotr Wessołowski z firmy GRENE, który podjął się wykonania i zasponsorowania szkole płyt OSB, z której wspólnie skręciliśmy ośmiokątną konstrukcję naszego drzewka.

Ideą budowy ekologicznej choinki jest to, aby w bardzo dużym stopniu w jej budowę zaangażować uczniów szkoły i to się w 100% udało. Ogłosiliśmy konkurs na ilość przyniesionych do szkoły słoików i się zaczęło. Workami i w reklamówkach rodzice i uczniowie dostarczali nam surowca do budowy choinki, ale bardzo szybko okazało się, że słojów będziemy potrzebowali bardzo dużą ilość.

Ze wsparciem przyszło grono moich znajomych, którzy po ogłoszeniu akcji „słoikowej” na facebooku zaopatrzyli nas w kolejne szkła. Dokonując montażu słoików do konstrukcji z dnia na dzień choinka zaczęła przypominać choinkę.

Uczniowie klas I-VI bardzo chętnie uczestniczyli w plenerowych zajęciach, a ze względu na różną pogodę nie było łatwo. Dzieciaki pomagały nam przy segregacji, myciu i podawaniu słoików, a nauczyciel z kolegą kierowcą autobusu szkolnego oraz panem konserwatorem zajęli się montażem słoików.

Dekielki przykręcaliśmy do konstrukcji, a słoiki do dekielków. I tak prawie 700 razy. Uczniowie zmieniali się, pomagali, kręcili film i uczyli się tego jak można wykorzystać słoiki do budowy choinki.

Cieszymy się, że choinka podoba się nie tylko uczniom. Mamy nadzieję, że nasze ekologiczne drzewko świąteczne nauczy młodych ludzi postaw proekologicznych, gdyż ostatnim etapem będzie rozbiórka choinki i oddanie słoików do ponownego przetwarzania.

Za wsparcie „akcji słoikowej” dziękuję przede wszystkim rodzicom naszych uczniów oraz wszystkim tym osobom, które zaopatrzyły nas w słoiki. Szczególne podziękowania kieruje do zaprzyjaźnionej firmy produkcyjnej. W podziękowaniu zapraszam do odwiedzenia szkoły w Laskownicy i podziwiania naszego wspólnego działa jakim w tym roku była chyba jedyna w Polsce choinka ze słoików.

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz