Czwartek, 18 kwietnia 2019 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Czy wiecie co powstanie na tej ścianie? Pierwszy w Kcyni mural będzie powstańczy.

Pierwszy mural, który powstanie w Kcyni będzie dotyczył tematyki powstańczej. Prace związane z przygotowaniem ściany pod malowidło właśnie ruszyły. Mural powstanie na bocznej ścianie sali gimnastycznej przy ZSO w Kcyni. Zbliżamy się do 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Gmina Kcynia wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań stworzy w Kcyni mural. Wzorowany on będzie na projekcie stworzonym przez Tomasza Hałasa. W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą (znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej) przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny. Wykorzystano również hasło „Kcynia bramą do Wielkopolski”, podkreślając w tej sposób bardzo ważną rolę naszego miasta w powstrzymaniu ataku Niemców i ich natarcia w kierunku Wielkopolski. Stworzony projekt, który w pełni wyczerpuje nasze intencje związane z wątkiem kcyńskim w Powstaniu Wielkopolskim, będzie  stanowił podstawę do dalszych prac wykonawców muralu – informuje Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego. Bój pod Kcynią, który rozegrał się w dniach 2-3 lutego 1919 r. był jednym z ważniejszych bojów frontu północnego Powstania Wielkopolskiego.

Głównym sponsorem muralu jest firma Enea. Wykonawcami będą członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Ścianę, na której powstanie mural przygotuje na zlecenie Gminy Kcynia firma Janusza Kocha.

Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na pierwszy kcyński mural. Stanowić on będzie element patriotycznego wychowania młodzieży uczęszczającej do szkoły, a także osób korzystających z Orlika. To kolejne działanie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Równocześnie trwają prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu  – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Lokalizacja, sąsiedztwo szkoły, silne kcyńskie korzenie powstańcze – te argumenty były ważne na etapie akceptacji przez głównego sponsora. Cieszymy się, że wśród licznych murali naszego autorstwa, będzie również ten kcyński – podsumowuje Jacek Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Z ramienia urzędu sprawę koordynuje Anna Duda-Nowicka. Wykonanie muralu powstańczego jest jednym z działań w ramach budżetu promocji zaplanowanych na ten rok. Niewykluczone, że  w przyszłości powstaną inne murale  związane m.in. Janem Czochralskim oraz Klarą Prillową i jej działalnością w sferze kultury pałuckiej.

Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni 

--> wstecz