Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Wielki dzień w Górkach Zagajnych!

Jak już wspominaliśmy jednostka OSP Górki Zagajne, uzyskała wsparcie z środków powiatu nakielskiego w kwocie 5.000,00 zł na projekt pn. „Skwer Świętego Wawrzyńca – ocalić od zapomnienia”. Młodzi mieszkańcy sołectwa, członkowie OSP zainspirowani opowieściami swoich rodziców i starszych kolegów, postanowili zrealizować plany dotyczące przywrócenia figury Św. Wawrzyńca. Z terenu gdzie powstał skwer, w pierwszym etapie prac usunięto drzewa i zakrzaczenie,  następnie teren został zniwelowany i obsadzony tujami oraz obsiany trawą. Na skwerze znalazły się również utwardzona alejka, ławeczki, klomby z kwiatami. Powstało przepiękne, atrakcyjne miejsce, przykuwające uwagę w sołectwie. W projekt zaangażowali się głównie młodzi mieszkańcy Górek Zagajnych – strażacy z lokalnej OSP. Ogromne zasługi w realizacji przedsięwzięcia mają p. Łukasz Jachim i p. Tomasz Świerc, którzy prowadzili rozmowy w gminie nad planami zagospodarowania terenu.

Głównym elementem skweru jest postawiona na cokole, wysoka na około 1,5 m, rzeźba św. Wawrzyńca. Jej autorem jest p. Mateusz Malasa.

Uroczyste odsłonięcie figury z udziałem zaproszonych gości, władz oraz mieszkańców odbyło się w sobotę, 26 września. W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Nakielski p. Tomasz Miłowski, Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, Zastępca Burmistrza Kcyni p. Bogna Adamska, Komendant Gminny OSP p. Grzegorz Hemmerling, Prezes Gminny OSP p. Wojciech Jaskulski. Obecni byli również członkowie „Stowarzyszenia Patriotyczno – Historycznego 1939 roku”, którzy od chwili powstania bardzo aktywnie działają na terenie gminy Kcynia i uświetniają swoją obecnością niemal wszystkie znaczące uroczystości gminne.

Członkowie MDP przedstawili sylwetkę Św. Wawrzyńca. Następnie ksiądz proboszcz Zbigniew Plewa z parafii w Dziewierzewie dokonał poświecenia figury i skweru. Głos zabrali zaproszeni goście oraz Prezes OSP Górki Zagajne Jurand Świerc, który dziękował za pomoc przy realizacji projektu oraz zaangażowanie wielu osób.

Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Według Passio, czyli opisu męki wielkiego diakona, Wawrzyniec miał być wyłączony z grupy skazanej na śmierć, która stanowiła orszak papieża. Wawrzyniec był administratorem  majątku Kościoła w Rzymie, opiekował się ubogimi. Namiestnik rzymski liczył, że namową i kuszącymi obietnicami, bądź katuszami, wymusi na Nim oddanie całego majątku kościelnego w swoje ręce. Wawrzyniec miał wówczas poprosić  o kilka dni, aby mógł zebrać „skarby Kościoła” i pokazać je namiestnikowi. Kiedy nadszedł oznaczony dzień, diakon zgromadził wszystką biedotę Rzymu, którą wspierała gmina chrześcijańska. Miał przy tym wypowiedzieć słowa: „Oto są skarby Kościoła!” Zawiedziony tyran kazał zastosować wobec Niego wyjątkową  katuszę. Kazał Go najpierw biczować, potem powieszono Go, na końcu rozciągnięto na kracie, pod którą położono rozżarzone węgle.

Niezwykłe okoliczności męczeńskiej śmierci, rozbudziły w Kościele rzymskim wielki kult Wawrzyńca. Doznawał On czci, jako szczególny patron ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy. Wzywano Go na pomoc w czasie pożarów i  przeciw chorobom reumatycznym. Jemu także przypisywano, że co piątek schodzi do czyśćca, aby  wybawić stamtąd jedną duszę.

Kult  Wawrzyńca  rozprzestrzenił się także na ziemie  polskie. Jest patronem Hiszpanii i  Norymbergi, diecezji pelplińskiej i Wodzisławia Śląskiego.
Wawrzyniec przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce, czasami jako diakon ze stułą. Jego atrybutami są: księga, krata, palma, otwarta szafka, a w niej księgi Ewangelii, sakiewka, zwój.

W sierpniu można obserwować na niebie spadające perseidy, nasilenie tego  zjawiska ma miejsce w dzień św. Wawrzyńca, stąd nazwa „Łzy św. Wawrzyńca”.

 

Tekst: Ewa Hałas/ UM w Kcyni

foto: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Not.

 

--> wstecz