Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Wstań, Polsko Moja!

Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Dobieszewie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość odbyła się 13 listopada br.

To najważniejsze święto państwowe celebrowane jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Uczniom szkoły nie jest obcy patriotyzm,uszanowanie Ojczyzny i pamięć po naszych przodkach- bohaterach. W sposób szczególny przygotowali się to uczczenia tego narodowego święta. Koło Artystyczne przedstawiło przejmujące widowisko przepełnione recytacją , śpiewem, pantomimą, grą na instrumentach. Uczennice ukazały trudy naszej Ojczyzny w pokonaniu zaborców, którzy z ogromną przewagą przez 123 lata więzili Ją w swych więzach krwi i przemocy. Jednak waleczność i wiara w Boga pozwoliła Polakom dojść do wolności. Ogromnie wrażenie na uczestnikach akademii zrobiła postać Polski, ukazana w regionalnym stroju pałuckim. Natomiast ciekawa scenografia w pełni oddawała przesłanie przedstawienia.

Niesamowitą atrakcją podczas uroczystości była obecność Orkiestry Dętej z Kcyni, która dała podwójny koncert. W części oficjalnej były to wiązanki utworów patriotycznych, a potem inne utwory rozrywkowe. Jak zwykle wysoki poziom i piękno wykonywanych utworów wprawiało słuchaczy w zachwyt. Orkiestra przygotowała  niespodziankę,gdyż pod  koniec akademii uczniowie mogli podejść do instrumentów, dotknąć, a nawet przy pomocy muzyków i po ich instrukcji wydobyć dźwięki. Chętnych uczniów nie brakowało.

Podczas uroczystości  pani Barbara Wojciechowska – z filii biblioteki w Chwaliszewie ogłosiła wyniki konkursu plastycznego pod hasłem „Barwy niepodległości” – rozdała dyplomy i nagrody. Prace były wyeksponowane na sali. Zwycięzcą konkursu została Klaudia Pozorska. Pozostali uczniowie zajęli równorzędne miejsce, a byli to: Sandra Marciniak, Wiktoria Tecław, Lena Rybak, Lidka Gaszyńska, Hubert Tyda i Hubert Antczak.

Również wicedyrektor pani Ewelina Cieżak- Iwińska skorzystała z okazji i wręczyła nagrody za konkurs historyczny „Droga Polski do Niepodległości 1795- 1819”, który odbył się 6 listopada br. O wręczenie nagród został poproszony pan dyrektor, a otrzymali je: Maja Woźniak (I miejsce), Mikołaj Muszyński (II miejsce), Szymon Kowalski i Hubert Goliński (III miejsce).

Szczególnie uroczyście wykonany też został hymn szkoły. Jak zawsze akompaniament na akordeonie wykonała pani Urszula Bączkowska.

Podczas akademii głos zabrał oczywiście pan dyrektor Antoni Kalka, który w swym przemówieniu przybliżył po krótce tło historyczne obchodzonej rocznicy. W pięknych słowach przypomniał o ważnych dzisiaj postawach patriotycznych i pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Podziękował również Orkiestrze Dętej za przybycie do naszej szkoły ze wspaniałym koncertem oraz organizatorkom uroczystości: p. Hannie Paszkiewicz i p. Annie Okrutnik- Straszewskiej, podkreślając wysoki poziom przygotowanego przedstawienia.

W tym miejscu Szkoła Podstawowa im. bł Marii Karłowskiej w Dobieszewie składa oficjalne podziękowanie dla pana Roberta Napierały za współpracę i koordynację w zorganizowaniu występu Orkiestry Dętej w naszej szkole. Składamy też gorące podziękowanie pani Renacie Gaj – Kowalskiej , kierowniczce Zespołu Regionalnego Pałuki, za wypożyczenie stroju pałuckiego.

materiał. Hanna Paszkiewicz/ SP Dobieszewo

--> wstecz