Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Zalecana vs optymalna dawka odżywek dla sportowców

Na każdym opakowaniu odżywek dla sportowców widnieje informacja dotycząca dawkowania. Określa ona średnią wartość, jaką można przyjmować, by zauważyć pożądane efekty, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka pojawienia się nadmiarów wartości odżywczych. Jednak czy dla wszystkich zalecana dawka będzie idealna?


Dawki minimalne – bezpieczne, ale czy skuteczne?
Zalecane dzienne spożycie (w skrócie nazywane RDA lub ZDS ) nie uwzględnia wyższych potrzeb sportowców. Naukowcy ustalili, że ich organizmy mają większą tendencję do niedoborów witamin, minerałów, enzymów, koenzymów i innych związków, niż dzieje się to w przypadku ludzi prowadzących siedzący tryb życia – podkreślają specjaliści z tanie-odzywki.pl. Osoby aktywne muszą więc przyjmować nie tylko więcej kalorii, ale również wszystkich innych mikro- i makroelementów, które są dostępne w odżywkach dla sportowców.
Więcej na: tanie-odzywki.pl
Warto pamiętać o tym, że konwencjonalne standardy są nastawione raczej na unikanie niedoboru niż na zdrowie optymalne. Oznacza to, że nikt nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy stosując się do RDA, jednak w wielu sytuacjach wartości te będą niewystarczające do efektywnego działania suplementów.
Problemy RDA
Odżywki dla sportowców często posiadają stężenia składników aktywnych, które pozwalają na zwielokrotnienie RDA już w jednej dawce. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z suplementacją, może poczuć się przerażona, kiedy zauważy informację „jedna porcja pokrywa 400% RDA”. Może obawiać się hiperwitaminozy lub innych nadmiarów, które negatywnie wpływają na zdrowie. I tu właśnie objawiają się problemy z odgórnie narzuconym RDA. Zalicza się do nich to, że RDA dotyczy:
– statystycznej osoby,
– części składników, które nie są dostępne w pożywieniu,
– najniższej z możliwych wartości,
– zapobiegania niedoborom, a nie ich leczenia,
– zdrowej populacji,
osób nieaktywnych fizycznie.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda osoba ma zupełnie różne potrzeby odnośnie odżywek. Rolę odgrywa tu wiek, płeć, rodzaj wykonywanego sportu, uwarunkowania genetyczne, przeżyte choroby i wiele, wiele innych. Aby osiągnąć optymalny stan zdrowia i zapobiegać chorobom, należy przyjmować zatem optymalne, a nie minimalne ilości witamin i minerałów, które określa RDA.
Jak wybrać właściwą dawkę?
Najskuteczniejszym rozwiązaniem, który pomoże w odpowiednim doborze dawek odżywek i suplementów, są badania kontrolne. To dzięki nim najłatwiej zauważyć, których składników brakuje organizmowi, a które nie stanowią problemu. Dzięki temu uniknie się eksperymentowania na swoim ciele i szybciej osiągnie się pożądane efekty.

Artykuł sponsorowany.

 

--> wstecz