Piątek, 26 lutego 2021 r. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Założył łańcuch na nowym asfalcie. Kto zapłaci za zniszczenia?

O tym, że warunki na drogach są trudne nie trzeba nikogo przekonywać. O tym, że często kierowcy ciężarówek muszą sobie sami radzić też nie. Podjazdy pod wzniesienia, które są oblodzone są bolączką nie tylko kierowców dużych samochodów ale i osobówek.

W Kcyni zimą często dochodzi do blokady miasta, gdy ciężarówki nie mogą podjechać pod wzniesienia. Kiedyś w takich sytuacjach pomagali strażacy, dziś kierowcy tzw. TIR-ów muszą wyczekiwać drogowców bądź uporczywie próbują podjechać pod górkę.

Dość nietypowy pomysł na pokonanie delikatnego wzniesienia miał jeden z kierowców ciężarówki przewożącej maszynę rolniczą. W Gromadnie próbował on podjechać pod wzniesienie w kierunku Nowej Wsi Noteckiej. Przez kilkanaście minut auto nie mogło podjechać pod górkę, wiec kierowca wpadł na pomysł założenia łańcucha na jedno z kół.

Niestety jedynym skutkiem takiego zabiegu była uszkodzona nawierzchnia nowej drogi. Koło było uniesione tuż nad jezdnią a łańcuchy uderzały w nowy asfalt- informuje nas mieszkaniec Gromadna.

Po kilku minutach ciężarówka odjechała odholowana przez ciągnik, a my zostaliśmy z uszkodzona drogą. Kto za to zapłaci?- pyta nasz informator.

Artykuł 60, paragraf 3 Prawa o Ruchu Drogowym mówi „ Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.” W terenach górskich takie wzniesienia oznakowane są znakiem C18 – Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych spełniający wymagania określone przepisami o ruchu drogowym.

Czy w tym przypadku możemy mówić o zniszczeniu drogi i odpowiedzialności karnej za ten czyn? Zarządca drogi może domagać się odszkodowania z OC sprawcy? A może nie zaistniałaby taka sytuacja gdyby na skrzyżowaniu ustawiona była skrzynia z piaskiem?

tekst.Robert Koniec

fot. czytelnik portalu

--> wstecz