Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Złota Polska Jesień na kajakach

Mimo zmiennej aury w ciągu pierwszych tygodni polskiej jesieni udało się kajakarzom z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni zorganizować kilka spływów kajakowych na rzekach naszego regionu.

15 i 16 września Kajakarze z Koła Turystów Górskich im Klimka Bachledy w Kcyni wspólnie z koleżankami i kolegami z Wyrzyska i Szubina wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Celem naszych działań było oczyszczenie  rzek z nieczystości (puszek, butelek i innych opakowań): Łobżonki na odcinku z Wyrzyska do Osieka i Gąsawki na odcinku z Szubina do Zazdrości.

23 i 30 września dzięki wsparciu LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk z Nakła nad Notecią, Stowarzyszenia Wspierania Edukacji im kś. Stanisława Staszica  oraz życzliwości dyrekcji Zakładu Poprawczego w Kcyni. Zorganizowaliśmy cykl kajakowych wypraw. Wspierani przez liczną rzeszę entuzjastów kajakarstwa z Więcborka i Sępólna Krajeńskiego współorganizowaliśmy dwa spływy po jeziorach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego  połączonych rzeką Orlą. Wzięło w nich udział w sumie około 70 entuzjastów  aktywnego wypoczynku na wodzie. Obydwa spływy zakończyły się na terenie gościnnej przystani harcerskiej w Rościminie. Wielu wzruszeń i wewnętrznego bogactwa przyniosła wszystkim  msza celebrowana przez księdza Tomasza Klafetkę z Więcborka, a nawiązywała ona swym przebiegiem do mszy odprawianych ongiś przez jednego z najwspanialszych kajakarzy,  księdza  Karola Wojtyłę,  gdy stołem ofiarnym bywał odwrócony kajak, świątynią las i rozświetlona promieniami słonecznymi tafla jeziora, a szum wiatru i szelest spadających liści muzyką…. Wspólne  spotkanie przy ognisku pozwoliło nawiązać trwałe przyjaźnie.

W dniach 1 i 8 października spłynęliśmy rzeką Orlą z Radzicza do Kraczek i dalej do Rudy, a 13 października tą samą rzeką z Orzelskiego Młyna do Wyrzy w sumie 20 kajakarzy miało okazję zapoznać się z przełomami najładniejszej rzeki naszego nakielskiego powiatu jaką jest o tej porze roku Orla. Udrapowana w złoto i purpurę jesiennych liści wygląda ona zjawiskowo, a liczne przeszkody na wodzie dodają jej specyficznego smaku. Śmigłe kajaki były podobne do barwnych motyli skacząc po nich, a wiosła wyglądały jak szczątki skrzydeł. Radosne i uśmiechnięte twarze kajakarzy pełne były uniesienia, podziwu i wzruszenia, za możliwość podziwiania tego piękna. Taka aktywność pozwala  w pełni zrelaksować się, odpocząć od widoku murów…. Bez wrzaskliwego tłumu, bez zawiści, niezdrowej rywalizacji, rekordów łamiących kości i charaktery…. Swoistą puentą pozwalająca docenić jesienne piękno rzek naszego powiatu była wyprawa kajakarzy z KTG im K Bachledy w Kcyni na rzekę Łupawę w dniu 10 października. Jest to jedna z ciekawszych i trudniejszych  rzek na Pomorzu Środkowym wpadająca do Morza Bałtyckiego koło Ustki. Ośmioosobowa grupa doświadczonych kajakarzy zmierzyła się z górskim odcinkiem tej rzeki z Podkomorzyc do Poganic. Mimo, że wartki nurt rzeki nie wybaczał błędów i spowodował kilka „kabin” wszyscy w doskonałych humorach zakończyli ten spływ. Łupawa na tym odcinku spływa z wysokiej moreny polodowcowej w której wyrzeźbiła malownicze koryto pełne niespodziewanych zakrętów, szypotów i bystrzy,  przelewając się po kamieniach bawi się falami układając je w spienione warkocze. Pokonująca kamienne pola woda jest silnie wzburzona a pokonywanie licznych zatorów spowodowanych przez zwalone drzewa wymaga koncentracji i uwagi.  Ostre słoneczne promienie podpalały w kolory złota i purpury  nadbrzeżne buki i olchy, a wiatr zrywał strzępy  tego bogactwa i ciskał na przezroczyste wody. Było magicznie i cudownie. Orla czy Rokitka wraz  z maleńką Kcyninką przynoszą podobne wzruszenia i warto czasem zdobyć się na wysiłek i zapoznać się z ich charakterem.

materiał: Jacek Maćkowski

--> wstecz