Czwartek, 22 października 2020 r. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Jak zmotywować się do nauki?

Wielu uczniom brakuje chęci i motywacji do nauki. Doba ma tylko 24 godziny. Zajęcia w szkole, sen, obowiązki domowe, zajęcia pozalekcyjne, przyjemności i rozrywki, spotkania z przyjaciółmi – poza tym większości uczniów ciężko jest znaleźć czas na naukę. W weekend też chciałoby się odpocząć.

Nauka dla wielu uczniów to nudne zajęcie, gdy przychodzi na nią czas, często zaczynamy oddawać się zajęciom, które mają niewiele wspólnego z nauką. Wychodzimy do sklepu, pijemy kawę lub herbatę, sprzątamy, przypominamy sobie, że mieliśmy odpisać na maila, na smsa, zadzwonić do znajomego.

Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni, każdego z nas może dopaść lenistwo, istnieje jednak kilka sposobów na motywację i efektywną naukę. Przede wszystkim zastanówmy się, dlaczego musimy się uczyć.

Uniknięcie stresu

Przemyślmy, ile stresu kosztuje nas chodzenie do szkoły nieprzygotowanym, jak będziemy się czuli, gdy dostaniemy z testu ocenę niedostateczną. Dla odmiany przeanalizujmy, jakie będzie nasze samopoczucie, gdy na teście udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania i dostaniemy najwyższą ocenę. Warto też wyznaczyć sobie nagrodę. Niech nagrodą za dobrze napisany test będzie spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kina, na zakupy, itp.

Nigdy nie odkładajmy nauki na później. Jeżeli w danej chwili nie mamy ochoty się uczyć, to później tym bardziej nie zechce nam się tego robić. Chyba, że akurat jesteśmy bardzo zmęczeni i potrzebujemy odpocząć. Przystępując do nauki od razu zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu, że nauka jest jeszcze przed nami.

Podział materiału na mniejsze części

Nie musimy też opanować całego materiału, zwłaszcza gdy jest on dość obszerny. Po kilku godzinach intensywnej nauki zaczniemy odczuwać zmęczenie. Jeżeli mamy do opanowania więcej materiału, podzielmy go na mniejsze części i ustalmy plan nauki. Przyswajanie materiału metodą małych kroków jest o wiele skuteczniejsze niż jednorazowa nauka całego materiału. Na koniec należy wszystko powtórzyć.

Znalezienie najlepszej dla siebie metody nauki

Warto poznać najlepszy dla siebie sposób przyswajania wiedzy. Jedni uczniowie są wzrokowcami, inni lepiej zapamiętują wiedzę ze słuchu. Czytając podręczniki dobrze jest robić notatki lub podkreślać najważniejsze wiadomości.

Do nauki motywuje też praca w grupie. Wtedy można wzajemnie tłumaczyć sobie różne zagadnienia, odpytywać się. Nauka w towarzystwie dla wielu osób jest sporo przyjemniejsza.

Artykuł sponsorowany.

 

--> wstecz