Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Znamy wyniki analizy zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego

W dniu 29.03.2016 r. na terenie gminy Kcynia w miejscowości Karmelita doszło do pożaru miejsca magazynowania odpadów ( o kodzie 03 03 07 – mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury i tektury). Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o zdarzeniu został powiadomiony przez przedstawiciela Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle.

Na miejsce pożaru wysłano mobilne laboratorium w celu wykonania analizy zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Próby zostały pobrane w czterech punktach w otoczeniu miejsca magazynowania odpadów, tj. przy w bramie wjazdowej (ppk 1), w prawej części magazynu (ppk 2), w tylnej części magazynu (ppk 3) oraz z lewej części magazynu (ppk 4). Próbki były pobierane za pomocą ręcznego aspiratora na rurki absorpcyjne. Następnie rurki były analizowane z użyciem chromatografu gazowego z detekcją masową GC-MS firmy Bruker Daltonik GmbH. Metoda analizy we wszystkich przypadkach była taka sama tj. GC MXT-1 Desorber (VOC) czyli metodą detekcji lotnych związków organicznych poprzez desorpcję z rurek poboru.

Na podstawie analizy chromatograficznej, zarejestrowano występowanie w składzie powietrza następujący związków: n-heksanu, toluenu, ksylenu oraz styrenu.

Chromatogramy uzyskane z czterech punktów poddanych analizie merytorycznej wykazały identyczny skład zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, różniący się jedynie wysokością pików chromatograficznych, przekładających się na stężenia analizowanych związków. Najwyższe stężenia dla wszystkich wykrytych związków zostały uzyskane w punkcie 4, z lewej części miejsca magazynowania odpadów, następnie w kolejności stężeń w punkcie 1 oraz 2. Rozkład zanieczyszczeń pokrywał się z dominującym kierunkiem wiatru.

Spośród związków wykrytych na chromatogramach największe piki zanotowano dla n-heksanu oraz dla ksylenów. Posiadany sprzęt umożliwia jedynie analizę jakościową składu powietrza atmosferycznego, nie umożliwia natomiast oznaczenia ilościowego związków. Jednocześnie należy podkreślić, że wykryte związki nie posiadają normowanych poziomów dopuszczalnych oraz docelowych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 roku, w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Dla substancji takich jak: toluen, ksylen, styren oraz dla węglowodorów alifatycznych do 12 atomów węgla w łańcuchu i węglowodorów aromatycznych, określone zostały, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 roku w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrz, jedynie wartości odniesienia dla okresu uśredniania roku kalendarzowego.

Skład jakościowy powietrza wykazał zawartość substancji, które działają przede wszystkim drażniąco na skórę i mogą wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy. Mogą również działać depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto są łatwopalne i łatwo przechodzą w postać par, tworząc mieszaniny wybuchowe z powietrzem.

źródlo;http://www.wios.bydgoszcz.pl/

--> wstecz