Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Żonkile – Łączy nas pamięć- pamiętamy o powstaniu w Getcie Warszawskim

W tym roku Dźwiękowe Archiwum Kcyni po raz pierwszy bierze udział w akcji Żonkile – Łączy nas pamięć, której celem jest upamiętnienie powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Tegoroczne obchody jego rocznicy mają jeszcze jeden, dodatkowy aspekt. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Marka Edelmana, uczestnika powstania w Getcie – warto przy tej okazji także wspomnieć jego postać. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W działaniach zmierzających do uczczenia rocznicy powstania w Getcie Warszawskim biorą co roku udział nie tylko wolontariusze muzeum, rozdający papierowe żonkile na ulicach Warszawy, ale także instytucje, szkoły i biblioteki w całej Polsce. W tym roku dołączyło Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Motywów zgłoszenia udziału DAK w tegorocznej akcji było kilka. Chęć włączenia społeczności kcyńskiej w ogólnopolskie działania, ale także aspekty lokalne, dotyczące historii miejsca, w którym żyjemy. Przed II wojną światową również w Kcyni żyła społeczność żydowska, którą w momencie wybuchu wojny spotkały prześladowania i represje. Starsi mieszkańcy wiedzą o spalonej Synagodze, o rozstrzelanych na piaśnickim wzgórzu Żydówkach. A czy wiedzą o tym młodzi? Czy ich to w ogóle interesuje? Choć żydowskich mieszkańców Kcyni nie ma wśród nas, a my niewiele o nich wiemy, należy im się pamięć.

Chcemy – oprócz działań zmierzających do uczczenia powstańców w Getcie Warszawskim – przekazywać informacje na temat tego, co wiemy o mniejszości żydowskiej w Kcyni, historii jej obecności w naszym mieście i losów Żydów w czasie II wojny światowej.  W ramach udziału DAK w akcji Żonkile – Łączy nas pamięć zaplanowano różnorodne działania. Naszymi partnerami są Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni, której uczniowie przygotują papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z getta, a starsze klasy wezmą udział w specjalnych lekcjach historii. Papierowe żonkile będziemy wręczać mieszkańcom w dniu 24 kwietnia. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, drugiego z partnerów, włączą się w prace nad powstaniem filmu popularyzującego historię kcyńskich Żydów, który zostanie zamieszczony na naszym kanale Youtube.

Na dzień 24 kwietnia o g.17.30 zaplanowano spotkanie i projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei”, opowiadającego o zrywie żydowskich powstańców. Odbędzie się ono w ramach cyklu „Ciekawość świata”. Powstańcy w Getcie Warszawskim byli zdeterminowani. Nie mając wystarczającej ilości broni zdecydowali się na desperacki krok, bo chcieli umrzeć godnie, na swoich własnych zasadach. Ich decyzja spotykała się często z obojętnością mieszkańców z drugiej strony muru. Pokażmy, że przynajmniej teraz nie są nam obojętni i że o nich pamiętamy. Zapraszamy do udziału w spotkaniu i projekcji filmu.

tekst: Justyna Makarewiczmateriały pochodzą z portalu organizatora wydarzenia: Muzeum Polin www.polin.pl

--> wstecz