Sobota, 25 maja 2024 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

28 laptopów trafi najbardziej potrzebujących uczniów.

Zdalne nauczanie na dobre ruszyło w całej Polsce. W naszej gminie szkoły radzą sobie w różny sposób. Jedni do kontaktu zdalnego z uczniami wykorzystują dzienniki elektroniczne, inni kontaktują się za pomocą szkolnych stron internetowych, a jeszcze inni wykorzystują dostępne komunikatory. O ile nauczyciele, uczniowie i ich rodzice robią co mogą aby dzieci mogły w czasie epidemii korzystać ze zdalnego nauczania, to niestety wszyscy nie maja wpływu na jakość łączy internetowych, platform edukacyjnych czy jakości sprzętu komputerowego.

Zapytałem rodziców na swoim profilu społecznościowych o to jak sobie radzą z ilością dostępnego sprzętu w swoich domach. „U mnie 3 korzysta z jednego komputera– pisze Pani Monika, U nas dzielę jeden laptop na 4 uczących się dzieci, piąte nie chodzi jeszcze do szkoły dodaje Pani Małgorzata, Pani Sylwia napisała, że u niej brak komputera i laptopa w domu. My mamy.. Jeden ponad 15letni j działa, drugi córka dostała na komunię, trochę zamula.. Ale dajemy radę– pisze dość pozytywnie Pani Kinga, Internautka Monika ripostuje- u mnie 4 dzieci korzysta z jednego laptopa, Radzimy sobie …starsze telefon ,młodsze laptop– informuje Pani Lidia, My korzystamy z internetu na telefonie, komputera i laptopa niestety brak – dodaje Pani Paulina. A gdzie 500 plus?– pyta Pani Halina.

Z komentarzy rodziców wnioskuję, że wniosek Gminy Kcynia o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji będzie bardzo dobrym krokiem.

Gmina Kcynia złożyła wniosek. Od 1 kwietnia gminy oraz powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Nabór wniosków odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 – projekt Zdalna szkoła

W dniu dzisiejszym stosowny wniosek złożyła także Gmina Kcynia wnioskując w ramach przyznanego limitu wynoszącego 70.000 zł o sfinansowanie zakupu 28 laptopów dla łącznie 9 szkół. W przypadku dofinansowania laptopy zostaną na mocy umowy użyczenia przekazane do szkół, a zadaniem dyrektorów będzie przekazanie ich do dalszego użyczenia najbardziej potrzebującym rodzinom – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Potrzeby są o wiele większe i nie dotyczą one tylko sprzętu komputerowego do korzystania ze zdalnego nauczania. Rodzice korzystają z internetu w telefonach, słabych łączy internetowych i jednego urządzenia na kilku uczniów w rodzinie. Rodzice rzeczywiście korzystają z „Rządowego 500+” i coraz więcej z nich zakupuje potrzebny sprzęt do nauki dla swoich dzieci. 70.000 złotych, to spora kwota ale gdy ja się przeliczy na 29 laptopów dla uczniów z Gminy Kcynia, to jest to kropla w morzu potrzeb.

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz