Środa, 13 listopada 2024 r. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

„4 minuty warte życia…” – trwają warsztaty w szkołach

4 minuty warte życia…” – pod tym hasłem od kilku tygodni trwa cykl spotkań szkoleniowo – warsztatowych na terenie naszej Gminy. Warsztaty realizowane są w ramach projektu złożonego przez MLUKS Orlik w otwartym konkursie ofert Nr 3/2017 Zdrowie i wolontariat i skierowane są do uczniów wszystkich kcyńskich placówek oświatowych.

Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Bartosz Łyszczarz. Zajęcia wzorem lat ubiegłych obejmują przede wszystkim praktykę. Omawiane są konkretne przypadki zdarzeń losowych np. wypadek samochodowy. Każdy uczestnik ma niepowtarzalną szansę ćwiczyć na fantomie – raz w roli poszkodowanego, za chwilę w roli ratującego życie. Szkolenia prowadzi profesjonalista, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, p. Damian Garlicki z firmy Med-LIFE.

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do bardzo dużej liczby zdarzeń i wypadków drogowych. Czy potrafimy udzielić pierwszej pomocy? Czy każdy z nas wie, jak się zachować w tak trudnej sytuacji, od czego zacząć, jakie podjąć działania…? Jak informuje KWP – udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego czy policjanta. Pierwsza pomoc to czynności wykonane w celu zminimalizowania niekorzystnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Często od prawidłowego wykonania tych czynności może zależeć życie ludzkie.

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” (art. 162 § 1 Kodeksu Karnego).

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest nie tylko wartością przydatną, ale wręcz pożądaną. Niejednokrotnie to od świadka zdarzenia, osoby bez wykształcenia medycznego, zależy, czy osoba poszkodowana przeżyje czy nie. Dojazd karetki pogotowia ratunkowego może wynieść nawet ponad 10 minut, a już po około 4 minutach od momentu zatrzymania akcji serca rozpoczyna się proces obumierania tkanek mózgu.

„Skutkiem realizacji projektu będzie zwiększenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych uczestników z zakresu pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków drogowych i radzenia sobie w sytuacjach uczestnictwa w nich. W rezultacie ok. 350 – 400  osób młodych osób nabędzie wiedze i doświadczenie praktyczne. Przypomnijmy, iż tego typu warsztaty odbywają się w szkołach już trzeci rok z rzędu” – podkreślają inicjatorzy projektu.

Potrzebę przeprowadzenia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej  potwierdziły zebrane informacje zwrotne, zebrane od nauczycieli i uczniów (ankiety, rozmowy). Na ich podstawie można wnioskować o konieczności wprowadzania programów edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Oprócz projektu skierowanego do uczniów, MLUKS Orlik realizuje drugi projekt z zakresu zdrowia współfinansowany ze środków powiatu nakielskiego. Pozyskany z powiatu grant przeznaczony jest na specjalistyczne szkolenia dla przedszkolaków oraz na szkolenie pracujących osób dorosłych, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15.30 w Sali posiedzeń UM w Kcyni. Szkolenie to zakończone będzie wydaniem certyfikatów uczestnictwa. Są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy do udziału.

Na zdjęciach zajęcia, które odbyły sie w SP w Rozstrzębowie.

tekst i zdjęcia: Ewa Hałas

Więcej zdjęć w galerii http://www.kcynia.pl/aktualnosci/56422f7110daa2e165bc41d8b05048d1.html?ng_cat=1

--> wstecz