Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma roczek

Dokładnie rok temu, 15 stycznia 2018 roku powstała 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT. Przez 365 dni dowódca płk Krzysztof Stańczyk tworzył odpowiednie warunki szkoleniowe, pozyskiwał infrastrukturę oraz budował etos żołnierskiego ducha i braterstwa wśród pół tysiąca żołnierzy TSW.

Ten rok ciężkiej pracy pokazał, że było warto. Ochotnicy uczestniczący w szkoleniach podstawowych (tzw. 16-tkach), jak i szkoleniach wyrównawczych (8-dniowych) pokazali ogromny wkład i zaangażowanie podczas szkoleń. Złożone na sztandar przysięgi wojskowe w Toruniu i w Bydgoszczy, które były realnym zobowiązaniem stały się gwarancją ochrony i obrony kujawsko-pomorskiej społeczności w sytuacji zagrożenia.
Dowódca 8K-PBOT, płk Krzysztof Stańczyk, podkreśla, że szkolenie jest uzupełnieniem fundamentów, na których budujemy tożsamość naszej Brygady.
„Szkolenie jest istotną częścią procesu kształcenia żołnierza TSW, jednakże nie zapominajmy o pamięci
i dziedzictwie historycznym naszego RSZ”- mówi płk Krzysztof Stańczyk.

Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w licznych uroczystościach o charakterze państwowym. Pełnili również warty przy pomnikach i mogiłach żołnierzy AK.

W 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Spośród ponad 485 żołnierzy, 20% stanowią panie.

W tym roku formacja nie zwalnia tempa, a wręcz przeciwnie. W roku 2019 powołany zostanie 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu. W ciągu 12 najbliższych miesięcy przeszkolonych ma zostać ok. tysiąca „terytorialsów”. Prowadzone będą również szkolenia rotacyjne, a od września rozpoczną się na poligonach dwutygodniowe szkolenia zgrywające.

por. dr Diana Warchocka- rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

--> wstecz