Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

W Chwaliszewie ma powstać nowa chlewnia na ponad 24.000 sztuk.

Temat reorganizacji oświaty przyćmił inny bardzo ważny temat, który od dłuższego czasu sygnalizuje radny Mirosław Pezacki. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kcyni radny polejny raz apelował o reakcję Gminy Kcynia i przestrzegał przez planowanymi inwestycjami, które maja powstać na terenie naszej gminy. W normalnych okolicznościach powinniśmy sie cieszyć, że ktoś chce zainwestować na naszych terenach ale niestety gdyby sie sprawdził czarny scenariusz, to chyba w każdej miejscowości naszej gminy będzie śmierdziało.

Dlaczego?

Wg radnego Mirosława Pezackiego Gmina Kcynia może stać się zagłębiem ferm tuczników i drobiu. O sprzeciwach budowy chlewni w Żurawi już wielokrotnie Państwa informowaliśmy. Podobna chlewnia ma powstać także w Żarczynie (1050 tuczników). Radny Pezacki przedstawił prezentację pokazującą ogromną inwestycję polegającą na budowie chlewni tuczników w Chwaliszewie i nie jest to rozbudowa już istniejącej i zatruwającej życie mieszkańcom intensywnym smrodem chlewnia.

Nowa, wielka na skalę kraju chlewnia na ponad 24.000 sztuk ma powstać na ostrym zakręcie pomiędzy Chwaliszewem a Siernikami. Inna inwestycja zdaniem radnego ma powstać w Nowej wsi Noteckiej (1.100.000 szt. drobiu) i trzech kurników w Słupowej ( 630.000 szt). Informacje radnego potwierdzaja zgromadzone dokumenty i fakt, że Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wprowadził zmiany budżetowe aby wygospodarować ponad 20 tysięcy złotych na niezbędną dla Gminy Kcynia opinię biegłego.


Sprawa jest rozwojowa. Grupa zainteresowanych osób spotkała sie już z Wójtem Białych Błot aby wspólnie sprzeciwić się działaniom inwestorów z podobnymi działalnościami, które w dużej mierze mogą mieć wpływ na ochronę środowiska i zanieczyszczenia powietrza na terenie wielu miejscowości na terenie Gminy Kcynia.

Do tematu wrócimy. Radny Mirosław Pezacki przekazał nam kilka linków do mediów, które zajmowały sie podobnymi sprawami na terenach Polski. Trzeba zrobić wszystko aby zablokować te inwestycje, wspólnie musimy być świadomi jak bardzo może nam się zmienić życie jeżeli dopuśmimy do planowanych inwestycji.

tekst i fot. Robert Koniec

Temat chlewni w Chwaliszewie oglądaj od 56.49 minuty filmu

Część druga sesji i kontynuacja tematu planowanych budowy chlewni w Chwaliszewie, Żurawi ifermy drobiu w Nowej Wsi Noteckiej

 

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23541538,sfilmowal-prace-na-fermie-drobiu-nam-mowi-smrod-byl-tak-intensywny.html

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-07-17/tak-smierdzi-ze-nie-idzie-wytrzymac-mieszkancy-walcza-z-chlewnia/

https://www.asta24.pl/2018/08/14/wyszli-ulice-by-powiedziec-dla-chlewni/

 

--> wstecz