Piątek, 24 maja 2024 r. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Terytorialsi z 8K-PBOT Biegli Tropem Wilczym

W niedzielę (3 marca) odbył się po raz pierwszy w Bydgoszczy Bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg został zadedykowany cichociemnej – gen. bryg. Elżbiecie Zawackiej, ps. „Zo”, żołnierzowi ZWZ i AK , która w latach 50-tych została skazana na 10-letni wyrok pozbawienia wolności, za walkę przeciwko sowieckiemu systemowi. Elżbieta Zawacka odbywała część kary w więzieniu dla kobiet w Fordonie.

„26 terytorialsów z  8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”  uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych, w tym swojej patronki,
w biegu Tropem Wilczym, w takich miastach jak Chełmno, Aleksandrów Kujawski oraz Bydgoszcz”-mówi dowódca płk Krzysztof Stańczyk.

Bieg Tropem Wilczym odbył się na dystansie 1963 m, spod murów więzienia ulicami Starego Fordonu, tak aby upamiętnić Kobiety Niezłomne bezpośrednio walczące
o niepodległość i wolność Polski.

Historia biegu rozpoczęła się w 2011 r. , kiedy to dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego państwa podziemnego antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Bieg na dystansie 1963 m to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Bieg pamięci w poprzednich latach odbywał się m.in.
w Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu. W tym roku do grona kilkunastu miast w województwie kujawsko-pomorskim dołączyły takie miasta jak Aleksandrów Kujawski, Brzozówka, Brodnica, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Bydgoszcz.

Pierwsza edycja biegu Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy była wspomnieniem generał Elżbiety Zawackiej, jak również wszystkich kobiet, które odbywały tam swój wyrok.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już po raz dziewiąty.
W projekcie ustawy dotyczącej uchwalenia święta można przeczytać: „Ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Dlatego też, bieg Tropem Wilczym wpisuje się bezsprzecznie
w upamiętnianie idei niepodległościowej oraz oddanie należytego hołdu tym, którzy na to zasługują.

materiał: por. dr Diana Warchocka

rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej

--> wstecz