Wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Imieniny Balladyny, Lilli, Mariana

Wpływ cukru na nasze zdrowie i samopoczucie

Cukier a zdrowie – to temat numer jeden, jeżeli brać pod uwagę dyskusje dietetyków i diabetyków. Co jakiś czas jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że znany nam biały kryształ w nadmiarze wpływa negatywnie na zdrowie. Jednakże co oznacza słowo nadmiar, które jest tutaj kluczowe?

Niewątpliwie, cukier jest jednym z głównych wrogów publicznych. Jeszcze za PRL uważało się, że krzepi, a teraz wiemy, że w nadmiernych ilościach szkodzi. To, że przypisuje się mu zwiększanie ryzyka otyłości to jedno, ale przy okazji z łatwością trafimy na wiele mitów związanych ze spożyciem cukru.

Na przykład – jakie jest dzienne zapotrzebowanie na cukier? Każdy z nas potrzebuje bowiem pewnej dawki węglowodanów, która powinna oscylować w okolicy 225 – 325 gram. A cukry proste mogą stanowić 10% całkowitej wartości energetycznej diety. Na dosładzanie natomiast zostaje nam już tylko 5%, czyli dla większości populacji – 25g/dziennie. Nie jest to bardzo dużo, kilka łyżeczek, które dosypiemy do herbaty.

Diety „cud”

Wielką popularnością cieszą się w Internecie diety „sugar-free”, które zostały skomponowane… przez same Internautki i Internautów. Są to osoby, które niestety nie zawsze posiadają wiedzę medyczną i stosowne doświadczenie. Niestety efekty mogą być odwrotne od oczekiwanych, gdyż wysoce restrykcyjne plany żywieniowe ciężko jest przestrzegać. Co więcej, diety cud są także często nieprawidłowo skomponowane, monotonne, mogą także nie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Znane jest także pojęcie „detoksu cukrowego”. To kolejny mit, który niewiele ma wspólnego z wiedzą medyczną. W przypadku cukru można raczej mówić o przyzwyczajeniu do cukru. A więc robienie sobie „detoksu” to po prostu odzwyczajanie od smaku słodkiego.

Niegrzeczne dzieci…i dorośli

Kolejny mit, z którym trzeba się zmierzyć, to wpływ cukru na nadpobudliwość u dzieci. Jeszcze do niedawna uważano, że powodem, dla którego u dzieci pojawia się ADHD, jest cukier. Sprawa jednak nie jest tak prosta. Owszem, dzieciom z nadpobudliwością psychowo-ruchową z deficytem uwagi nie należy podawać za dużo słodyczy, gdyż to sprzyja ich dekoncentracji. Natomiast podłoże tej choroby jest wieloczynnikowe i obecnie nie znamy dokładnych mechanizmów powstania tej choroby.

Pamiętajmy także, że dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, a owa potrzeba jest często ograniczana przez dorosłych, którzy chcieliby chwili spokoju. W efekcie sadzają oni dziecko przed komputerem lub smartfonem, a ono samo kumuluje w sobie energię. Dzieci stają się więc nieposłuszne.

Polecamy do czytania artykuł: Słodycze dla dzieci – ze sklepu czy domowe?

Cukier leczy depresję?

Przemysł filmowy bombarduje nas scenami, w których bohaterowie, niezdolni do poradzenia sobie z problemem, sięgają po paczkę lodów. Utarło się więc, że zjedzenie czegoś słodkiego jest absolutnym remedium na wszystkie kłopoty. Schemat ten nie wziął się znikąd, słodki smak działa na układ nagrody w naszym mózgu i pozwala na uwolnienie hormonów szczęścia. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to sposób na leczenie zaburzeń psychicznych. Pomocy specjalisty będą potrzebować także osoby z zaburzeniami odżywiania np. kompulsywnym objadaniem się. Pamiętajmy także, że pomimo tego, iż niewielkie ilości cukru możemy włączyć do diety, to Im dłużej jesteśmy z dala od cukru, tym łatwiej zapanować nam nad apetytem.

Reasumując, o cukrze krąży zdecydowanie wiele mitów i to wprawia nas w zakłopotanie, co jest właściwie dozwolone w naszej diecie. Pamiętajmy zatem, aby zawsze korzystać z merytorycznych źródeł wiedzy, np. portali prowadzonych przez specjalistów lub po prostu udać się na konsultację z dietetykiem, który może rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

Artykuł sponsorowany.

--> wstecz