Środa, 22 maja 2024 r. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Aby wakacje były bezpieczne

Rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkie dzieci wakacje. Podczas letniego wypoczynku nie należy zapominać o bezpieczeństwie.

W miniony weekend rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje. Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Niestety część osób korzystając z uroków lata zapomina o zagrożeniach, które spotkać można w różnych miejscach i różnych sytuacjach.

Poniżej kilka rad, o których bezwzględnie należy pamiętać podczas letniego wypoczynku:

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Przyczyny utonięć są rożne. Do tych najczęstszych zaliczyć można brak umiejętności pływackich lub też przecenianie swoich możliwości. Niebezpieczne jest korzystanie z kąpielisk po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających środków. Najbezpieczniej jest korzystać z akwenów strzeżonych i odpowiednio przygotowanych, choć i w takich miejscach warto być ostrożnym. Nie należy wskakiwać do wody, czy też wrzucać do niej osób przebywających na pomostach. Przypominamy też o bezpiecznym korzystaniu ze sprzętu pływającego i bezwzględnym przestrzeganiu regulaminu wypożyczalni sprzętu.

Aby kąpiel była bezpieczna należy pamiętać o następujących zasadach:

1.        Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Niebezpieczne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.

2.        Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3.        Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

4.        Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje silny wiatr.

5.        Nie skacz rozgrzany do wody. Przed zanurzeniem w wodzie przygotuj organizm na zmianę temperatury związaną z pobytem w wodzie.

6.        Nie skacz do wody, szczególnie na tzw.: „główkę”.

7.        Rozważnie korzystaj z materacy wodnych i innych urządzeń służących do przemieszczania się na wodzie.

8.        Nigdy nie wchodź do wody po użyciu alkoholu lub środków działających podobnie.

9.        Dbaj nie tylko o siebie ale i o innych plażowiczów. Zwracaj uwagę na osoby cieszące się z uroków lata tak samo jak ty. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli nie będziesz czuł się na siłach, aby udzielić pomocy, to sam zwróć się o udzielenie wsparcia.  

10.        Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.

11.        Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU

Wiele osób korzysta z kąpieli słonecznych. Pamiętać jednak należy, aby zachować umiar w przebywaniu na słońcu. Warto chronić głowę, szczególnie nakrycia głowy powinny nosić dzieci i osoby starsze. W czasie, kiedy słońce świeci najmocniej warto szukać schronienia w cieniu, a aby zapobiec oparzeniom, stosować kremy z filtrami ochronnymi.  

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS POBYTU W DOMU I W JEGO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

Rodzice, których dzieci większość wakacji spędzą w domu powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Mieszkanie to dobre miejsce do zabaw, ale należy mieć na uwadze właściwe zabezpieczenie dopływu gazu, zabezpieczenie niesprawnych gniazdek elektrycznych, schowanie w miejscu niedostępnym dla dzieci lekarstw oraz żrących środków czyszczących.

Rodzice winni rozmawiać z dziećmi na temat niebezpieczeństw związanych z wpuszczaniem do mieszkań nieznajomych, o czym podczas pogadanek z maluchami zawsze przypominają policjanci.

Jeśli dziecko korzysta z placu zabaw przed domem, to rodzice powinni pamiętać, aby miejsce zabawy było odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Ci wszyscy, którzy korzystają z przydomowych basenów muszą pamiętać, aby nawet na chwilę nie pozostawiać w nich bez nadzoru dzieci.

Wyjeżdżając na urlop należy zawsze pamiętać o pozostawieniu swoim najbliższym informacji o miejscu, gdzie będziemy przebywać z podaniem adresu i alternatywnego numeru telefonu. Warto też przekazać rodzinie numery kontaktowe osób z którymi wybieramy się w podróż.

Przestrzeganie powyższych rad pozwoli na bezpieczne cieszenie się wakacyjnym odpoczynkiem.

podkom. Justyna Andrzejewska
Oficer prasowy
KPP Nakło nad Notecią

fot.Robert Koniec( arch. Bezpieczne wakacje 2019 w SP Laskownica)

--> wstecz