Piątek, 10 maja 2024 r. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

BCAA – dlaczego warto je stosować?

Rozgałęzione aminokwasy BCAA stanowią podstawę suplementacji sportowców. Ich stosowanie przynosi wiele korzyści. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalety BCAA.

BCAA to jeden z suplementów najchętniej wybieranych przez sportowców na całym świecie. Używanie aminokwasów zgodnie z wytycznymi producentów jest w pełni bezpieczne i wysoce efektywne.

Czym są aminokwasy BCAA?

BCAA to rozgałęzione aminokwasy: walina, leucyna oraz izoleucyna. Są szczególnie przydatne w procesie odchudzania oraz redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Chronią tkanki (w tym tkankę mięśniową) przed rozpadem.

BCAA opóźniają zmęczenie

BCAA opóźniają zmęczenie występujące podczas treningu poprzez oddziaływanie na mózg. W trakcie trwania aktywności fizycznej każdy odczuwa zmęczenie, co jest normalnym i powszechnym zjawiskiem. Dzieje się tak w rezultacie wysyłanych oznak zmęczenia do mózgu przez neuroprzekaźniki serotoniny. Jest to hormon regulujący sen, co oznacza, że jest on niewskazany podczas uprawiania sportu. Za wysoki poziom tego hormonu odpowiada aminokwas zwany tryptofanem.

W tej sytuacji z pomocą przychodzą aminokwasy BCAA, a konkretnie walina, której zadaniem jest ograniczenie dostępu tryptofanu do mózgu. Dzięki tej substancji zmęczenie podczas treningu jest mniej odczuwalne.

Działanie antykataboliczne

Aminokwasy rozgałęzione BCAA stanowią budulec dla mięśni oraz źródło energii. Katabolizm mięśniowy polega na czerpaniu energii z białek mięśniowych na skutek wyczerpanych rezerw energetycznych w organizmie. Dzięki BCAA organizm czerpie energię z przyjętych aminokwasów i zabezpiecza w ten sposób mięśnie przed rozpadem.

Wspomaganie budowy masy mięśniowej

BCAA wpływają również pozytywnie na budowę masy mięśniowej. Do tego procesu niezbędne jest białko, czyli właśnie poszczególne aminokwasy, które po spożyciu są syntezowane przez organizm. Walina, izoleucyna oraz leucyna, czyli aminokwasy rozgałęzione BCAA stanowią podstawę wiązań białka tworzącego mięśnie. Zwiększona podaż białka z pewnością wpływa więc na przyrost masy mięśniowej.

Przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej

BCAA przyspieszają również proces zmniejszania tkanki tłuszczowej. W wyniku działania antykatabolicznego organizm ma ułatwione zadanie czerpania energii z komórek tłuszczowych. Ponadto sama leucyna przyczynia się do zwiększenia procesu syntezy białek mięśniowych, co stanowi duże obciążenie dla organizmu pod względem energetycznym. Podsumowując, wydatek energetyczny w trakcie przyswajania jest wysoki, czego efektem jest zwiększenie spalania kilokalorii.

Przyspieszenie regeneracji po treningu

Suplementacja BCAA jest korzystnym rozwiązaniem po treningu. Służy odpowiedniemu zregenerowaniu organizmu. Należy pamiętać, że BCAA powinny być tylko dodatkiem do pełnowartościowych składników odżywczych, które należy dostarczyć organizmowi. Jako dodatek tuż po wysiłku są bardzo polecane, ponieważ walina, izoleucyna oraz leucyna pełnią rolę podstawowego budulca włókien mięśniowych.

W serwisie https://www.bodypak.pl/pl/118-bcaa znajdziesz więcej wartościowych informacji na temat właściwego odżywiania i przeprowadzania treningów.

Materiał partnera.

--> wstecz