Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Będziemy mięli nowy herb i flagę Gminy Kcynia

Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Kcyni podjęta została uchwała w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci i łańcuchów Gminy Kcynia. Nowy Herb Gminy Kcynia, to srebrny orzeł z orężem złotym na czerwonym tle. Całość na tarczy tzw. hiszpańskiej.
Nowa flaga naszej gminy to płat biały o proporcji 5:8 z wąskimi pasami czerwonymi o wysokości 1/10 wysokości płata u dołu i u góry, oraz z herbem Gminy Kcynia o wysokości 7/10 płata w części centralnej pasa białego.
Pieczęć Gminy Kcynia jest okrągła, o średnicy 36 mm., z godłem herbu Gminy w części centralnej oraz otokiem oddzielonym linią perełkową, na którym legenda+Gmina Kcynia. Dywizor+ ma postać krzyża kawalerskiego.
Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni składa się z 22 ozdobnych ogniw i 2 ogniw symbolicznych ze znakiem kotwicy, nawiązującej do legendarnego pochodzenia nazwy miasta. Do łańcuchów przywieszony jest herb Gminy, opleciony ozdobnym akantem. Łańcuch wykonany jest z metalu w barwie srebrnej, elementy kolorowe herbu- emaliowane.
Łańcuch Burmistrza Kcyni również składa się z 22 ozdobnych ogniw i 2 ogniw symbolicznych.
Projekty herbu, flagi, pieczęci, łańcuchów uzyskały pozytywną opinię Ministra Administracji i Cyfryzacji. Podstawą wyrażenia opinii była uchwała nr 60-240/O/2015 Komisji Hierardycznej z dnia 19 czerwca 2015 roku, która zawiera merytoryczną oceną projektów w zakresie zgodności z zasadami hierardyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.
tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz