Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Bezpieczne ferie

Od poniedziałku 14 stycznia br. na terenie województwa kujawsko – pomorskiego rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe. Część dzieci skorzysta w okresie ferii ze zorganizowanych form wypoczynku, niestety duża część spędzi ten czas w miejscu zamieszkania.

Nadmiar wolnego czasu oraz niedostateczna opieka ze strony dorosłych, prowadzić może do wzrostu zdarzeń z udziałem małoletnich, zwiększa się tym samym zagrożenie demoralizacją. Dlatego też apelujemy do rodziców, aby otoczyli swoje dzieci właściwą opieką, tak, by uchronić je przed przykrymi następstwami wszelkich ryzykownych zachowań.

Jak co roku w okresie ferii, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, realizować będą działania prewencyjne pn.: „Bezpieczne ferie”, które ukierunkowane będą przede wszystkim na bezpieczeństwo małoletnich

W okresie ferii policjanci częściej kontrolować będą miejsca, gdzie grupują się osoby małoletnie. Kontroli poddane zostaną także placówki handlowe i gastronomiczne, gdzie mundurowi sprawdzać będą czy przestrzegane są przepisy dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.

Policjanci włączą się także w działania informacyjno – edukacyjne pn.: „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” i kontrolować będą pojazdy, którymi będą przemieszczać się osoby na zimowy wypoczynek. Policjanci szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w szczególności dozwolonej prędkości, korzystania z pasów bezpieczeństwa, zakazu używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Sprawdzany będzie też stan techniczny pojazdów

Podczas tych kontroli funkcjonariusze sprawdzać będą sposoby przewożenia dzieci zarówno w autobusach, busach jak i autach osobowych.

W tym miejscu przypominamy kierowcom, jak przepisy regulują kwestie przewozu dzieci.

· W fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach przytrzymujących muszą być przewożone dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm.

· Zgodnym z prawem jest przewożenia bez fotelika dziecka, które ma minimum 135 cm wzrostu, a ze względu na masę i wzrost, nie możliwe jest zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego. Warunkiem jest, że dziecko to może podróżować tylko na tylnym siedzeniu i musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

· Prawo zezwala także na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie, w środkowym miejscu, w autach nie przystosowanych do montażu trzeciego fotelika. Warunkiem jest wiek powyżej 3 lat i zapięcie pasami bezpieczeństwa. Pozostała dwójka dzieci musi jednak znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa.

Na rynku pojawił się ostatnio produkt o nazwie SMART KID BELT, produkt ten jest urządzeniem przytrzymującym, posiada certyfikaty bezpieczeństwa i przewożenie dziecka w aucie i zapięcie na pasach tego urządzenia, które będzie zabezpieczało dziecko podczas jazdy jest zgodne z przepisami.

Kontrolowane będą również autobusy, które przewozić będą dzieci na różnego rodzaju wycieczki. O kontrolę taką zwrócić się mogą organizatorzy wycieczek, ale także rodzice. Kontrole te są bezpłatne.

Aby policjanci skontrolowali autokar lub bus, należy z wyprzedzeniem zgłosić taką prośbę do Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią pisemnie ( wzór wniosku w załączniku) lub pod numerami 52 33 93 200, 52 33 93 221. W prośbie należy zawrzeć informację dotyczącą miejsca, daty i godziny odjazdu autobusu.

Dla bezpieczeństwa dzieci korzystających z dróg prosimy także, aby rodzice wyposażali je w elementy odblaskowe, które poprawią ich widoczność na drogach.

Apelujemy także do dzieci o rozwagę podczas zabaw

Pamiętajcie:

· nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach, korzystajcie ze sztucznych lodowisk,

· nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości dróg i innych ciągów komunikacyjnych,

· używajcie kasków podczas jazdy na nartach, do 16 roku życia jest to obowiązek na zorganizowanym stoku narciarskim,

· chrońcie się przed skutkami mrozów i dbajcie o właściwy ubiór,

· pamiętajcie o elementach odblaskowych – nie tylko poza miastem.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska

Oficer prasowy

KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz