Sobota, 25 maja 2024 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Bezpieczne ferie

Od poniedziałku tj. 18 stycznia br. na terenie województwa kujawsko – pomorskiego rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe. Część dzieci skorzysta w okresie ferii ze zorganizowanych form wypoczynku, niestety większość z nich spędzi ten czas w miejscu zamieszkania. Nadmiar wolnego czasu, nuda połączona z niedostateczną opieką ze strony dorosłych, prowadzić może do wzrostu zdarzeń z udziałem małoletnich, zwiększa się tym samym zagrożenie demoralizacją.
Jak co roku w okresie ferii, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, realizować będą działania prewencyjne pn.: „Bezpieczne ferie”, które ukierunkowane będą przede wszystkim na bezpieczeństwo małoletnich.  
W okresie ferii policjanci częściej kontrolować będą miejsca, gdzie grupują się osoby małoletnie. Kontroli poddane zostaną także placówki handlowe i gastronomiczne, gdzie mundurowi sprawdzać będą czy przestrzegane są przepisy dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.
Policjanci prowadzić będą także wzmożone kontrole pojazdów, podczas których szczególną uwagę zwrócą na sposoby przewożenia dzieci zarówno w autobusach, busach jak i autach osobowych. W tym miejscu przypominamy kierowcom, że zmiany przepisów drogowych wprowadzone w maju ubiegłego roku zniosły granicę wieku dziecka, jednak w dalszym ciągu pozostaje aktualne kryterium dotyczące wzrostu dziecka. W fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach przytrzymujących musza być przewożone dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Zgodnym z prawem jest przewożenia bez fotelika dziecka, które ma minimum 135 cm wzrostu, a ze względu na masę i wzrost, nie możliwe jest zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego. Warunkiem jest, że dziecko to może podróżować tylko na tylnym siedzeniu i musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.  
Prawo zezwala także na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie w środkowym miejscu, w autach nie przystosowanych do montażu trzeciego fotelika. Warunkiem jest wiek powyżej 3 lat i zapięcie pasami bezpieczeństwa. Pozostała dwójka dzieci musi jednak znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa.

 Mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych dzieci, policjanci szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w szczególności dozwolonej prędkości, korzystania z pasów bezpieczeństwa, zakazu używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Sprawdzany będzie też stan techniczny pojazdów. Prowadzone będą także kontrole autobusów, które przewozić będą dzieci na różnego rodzaju wycieczki. O kontrolę taką zwrócić się mogą także rodzice. Kontrole te są bezpłatne. Aby policjanci skontrolowali autokar lub bus, należy z wyprzedzeniem chociażby jednodniowym zgłosić taką prośbę do Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią pisemnie lub pod numerami 52 33 93 200, 52 33 93 221, 997 lub 112. W prośbie należy zawrzeć informację dotyczącą miejsca, daty i godziny odjazdu autobusu.

W okresie poprzedzającym ferie dzielnicowi prowadzili szereg spotkań profilaktycznych  z uczniami, w trakcie których radzili jak bezpiecznie spędzać czas wolny od nauki oraz przestrzegali przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami jakie mogą grozić dzieciom i młodzieży. Jednak zawsze lepiej dobre rady docierają do dzieci, kiedy przekazuję je ich rodzice, dlatego zwracamy się do rodziców, aby objęli swoje pociechy szczególnym nadzorem i rozmawiali z nimi na temat niebezpieczeństw, jakie mogą ich spotkać podczas ferii. Drodzy rodzice dopilnujcie, aby wasze dzieci były bezpieczne w trakcie ferii. Ważne, aby podczas zabaw na świeżym powietrzu kierowały się rozsądkiem, nie bawiły się w miejscach niebezpiecznych. Nie należy zezwalać dzieciom na uczestniczenie bez nadzoru w kuligach i innych niebezpiecznych przedsięwzięciach. Prosimy także, aby rodzice kontrolowali aktywność swoich dzieci w Internecie, ze szczególną uwagą na strony jakie dzieci przeglądają i portale na jakich sie logują.  

Dla bezpieczeństwa dzieci korzystających z dróg prosimy także, aby rodzice wyposażali je w elementy odblaskowe, które poprawią ich widoczność na drogach.

Nakielscy policjanci życzą wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom radosnych i bezpiecznych ferii zimowych.

sierż. szt. Justyna Andrzejewska
Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle n/Notecią

--> wstecz