Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Przed nami czas Świąt Wielkanocnych. Okres świąteczny to często czas wyjazdów, spotkań w gronie najbliższych oraz czas odpoczynku na świeżym powietrzu. Dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okres szczególnie radosny. Ważne,  aby pamiętać, że świąteczny czas powinien upłynąć bezpiecznie. Warto przypomnieć kilka zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo w trakcie odpoczynku w nadchodzące świąteczne dni.

Wyjeżdżamy z domu w święta. Zabezpieczmy mieszkanie przed kradzieżą.

Osoby, które spędzą święta poza domem, powinny pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek w trakcie naszej nieobecności. Jeżeli przechowujecie Państwo na balkonie rowery, apelujemy o zabezpieczenie ich w zamkniętym pomieszczeniu. Stojący na balkonie rower pod nieobecność lokatorów to zachęta dla złodziei.

W „Lany poniedziałek” – zachowaj rozsądek i umiar.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy przede wszystkim zachować umiar. „Polewanie” nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci, nie dbając o swoje bezpieczeństwo i nie zważając na przepisy ruchu drogowego wybiegają na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy.

Niejednokrotnie zabawa z wodą przeradza się w chuligańskie wybryki. Pamiętajmy, że za takie złośliwe wybryki grozi odpowiedzialność prawna.

Bezpieczne zakupy.

W trakcie świątecznych zakupów dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Płacąc za towar nie należy pokazywać gdzie chowamy pieniądze. Jeśli musimy nosić większą ilość gotówki, to warto ją rozłożyć na kilka części i schować w różne miejsca. Pieniądze i dokumenty nośmy w wewnętrznych kieszeniach, najlepiej zamykanych na zamek. Dość często popełnianym błędem, który wykorzystują złodzieje jest, noszenie portfela z pieniędzmi w otwartej torebce lub koszyku.

Złodzieje obserwują też samochody, które pozostawiamy przed sklepami. Zostawiając samochód na parkingu zabierzmy z niego wszystkie wartościowe przedmioty lub schowajmy tak, aby były niewidoczne. Okna w samochodzie, a także sam samochód powinien zostać właściwie zamknięty i zabezpieczony.

Każdą kradzież czy też jakiekolwiek inne przestępstwo lub wykroczenie należy zgłosić pod numerem alarmowym policji 997 lub 112.

Bezpieczeństwo na drodze.

Nasilenia ruchu na drogach, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń policjanci spodziewają się od końca tego tygodnia do poniedziałku. Przez cały ten czas spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego. Na najruchliwsze trasy wyjedzie również nieoznakowany radiowóz z videorejestratorem. Aby uniknąć mandatu warto więc zdjąć nogę z gazu.

Wskazówek można udzielać wiele, nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga. Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy, po jego wypiciu siadają za kierownicę. Uczulamy, że policjanci podczas kontroli drogowych będą sprawdzać także stan trzeźwości kierujących. Lepiej więc dobrze dwa razy zastanowić, niż potem ponosić surowe konsekwencje.

W okresie przedświątecznym również natężenie ruchu pieszych jest większe. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na tych niechronionych uczestników ruchu, a piesi powinni poruszać się zgodnie z przepisami, tak by samemu być bezpiecznym, ale też by nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji dla kierowców.

Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

sierż. szt. Justyna Andrzejewska

 

--> wstecz