Wtorek, 05 marca 2024 r. Imieniny Aurory, Fryderyka, Oliwii

Biskup Jan Tyrawa udzielił Sakramentu Bierzmowania

W poniedziałek, dnia 18 kwietnia 2016 roku podczas uroczystej Mszy świętej w kcyńskiej farze został udzielony Sakrament Bierzmowania. Ksiądz Biskup Jan Tyrawa namaścił Krzyżmem świętym naszą młodzież, wychowanków Zakładu Poprawczego oraz kilkoro dorosłych.
Na początku Mszy świętej w stronę księdza Biskupa Jana, została skierowana prośba o udzielenie Sakramentu, a także prośba o pamięć w modlitwie w intencji naszych młodych, którą w stronę Ekscelencji kierowała delegacja rodziców. Po rozpoczęciu Eucharystii czytanie z Dziejów Apostolskich oraz Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan przeczytali kandydaci do Bierzmowania, a także jedna z kandydatek wykonała Psalm. Po Ewangelii przyszedł czas na homilię wygłoszoną przez Biskupa naszej diecezji. Swoją homilię rozpoczął od wspomnienia uroczystości, jakie miały miejsce kilka dni temu w Gnieźnie i Poznaniu, nawiązał bowiem do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Tłumaczył młodym, że od momentu Chrztu wiele dobra się zadziało przez te wszystkie lata, i że nasza religia jest fundamentem do dalszego działania. Wspomniał również o moralności człowieka, że każdy człowiek, czy to starszy, czy młodszy, czy dziecko ma takie same prawa do życia w godności, szacunku, a przede wszystkim w miłości. Po czy powiedział, że bez miłości nie ma domu, rodziny i wspólnoty. Na koniec skierował prośbę do młodzieży, aby nigdy nie wstydzili się własnego chrześcijaństwa, własnej wiary i Jezusa.
Kończąc tak wymownymi słowami homilię ksiądz Biskup przeszedł do dalszej części Uroczystości, a mianowicie do udzielenia Sakramentu Bierzmowania, czyli daru Ducha Świętego. Ten wymowny Sakrament przyjęło około 50 kandydatów. Następnie została oczytana modlitwa powszechna, w której prosiliśmy Pana za nowo bierzmowanych, za ich rodziny, a także za Światowe Dni Młodzieży. Kolejno do ołtarza zostały zaniesione Dary Ofiarne: świeca, dar dla parafii – ornat, krzyż, kwiaty, a także woda, wino i hostia.
Po Komunii świętej nadszedł czas na podziękowania w pierwszej kolejności dla naszego Biskupa, za udzielenie Sakramentu. Następnie dla naszego księdza proboszcza Tomasza, za troskę o parafię. Również podziękowania otrzymał ks. Marek za przygotowanie do bierzmowania, za cierpliwość, za uśmiech, za wskazanie drogi życia wiarą i za to, że po prostu był i jest z naszą młodzieżą. Na końcu podziękowania otrzymali kochani rodzice, za trud jaki wkładają w wychowanie, za próbę słuchania i czytania życia swoich dzieci. Wyrazem przeprosin, a jednocześnie miłości były kwiaty złożone pod obrazem Matki Bożej.
Msza święta zakończyła się uroczystym błogosławieństwem, a także wręczeniem przepięknych pamiątek, a także Krzyży, które mają towarzyszyć na dalszej drodze życia wiarą, nadzieją i miłością.

tekst. fara-kcynia.pl

fot. Robert Koniec

--> wstecz