Niedziela, 26 maja 2024 r. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

„Bóg sam wybrał czas” – ostatnie pożegnanie śp. Teresy Zielińskiej

W piątek, 26 kwietnia b.r., w kościele pod wezwaniem NMP na mszy św., a potem na kcyńskim cmentarzu, pożegnaliśmy śp. Teresę Zielińską, która zamarła po długiej chorobie, mając 85 lat. W latach minionych była ona ważną postacią w środowisku kcyńskiej oświaty i całej gminy. Pełniła funkcję rejonowego wizytatora metodycznego na terenie byłego powiatu szubińskiego. Nadzorowała pracę nauczycieli w przedmiotach – fizyka i chemia. Od 1 września 1975 r. podjęła pracę w Szkole Podstawowej   nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, przy ulicy Jurczyka w Kcyni, pełniąc funkcję dyrektora. Jej specjalnością nauczycielską była chemia.

Według relacji nauczycieli, z którymi współpracowała, była pracowita, kompetentna, dokładna i zarazem wymagająca. Dużo czasu poświęcała uczniom i szkole, która mieściła się w dwóch budynkach, tzw. szkole „białej” i szkole „czerwonej”. Pani dyrektor Teresa Zielińska dbała o kultywowanie tradycji, szacunek do historii, krzewienie patriotyzmu. Służyły temu m.in. uroczystości szkolne. Do szczególnie zapamiętanych należą te, które poświęcone były Powstaniu Wielkopolskiemu. Na te uroczystości zapraszani byli żyjący powstańcy. Sama p. Dyrektor (rodzona kcynianka) była córką jednego z nich – Stanisława Zielińskiego. Niektórzy nauczyciele i uczniowie do dziś pamiętają, oprócz wymienionego uczestnika powstania, obecnych, żyjących wówczas, powstańców – Sypniewskiego, Bonikowskiego, Wesoła, Kantypowicza i in.

Po przejściu na emeryturę w końcu sierpnia 1989 r., aktywność p. Teresy Zielińskiej przejawiała się m. in. w pełnieniu funkcji prezesa Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich przy kościele farnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Kcyni.

Śp. Teresa Zielińska pozostała w pamięci wielu z nas. Oby ta pamięć trwała jak najdłużej, bo jak napisała W. Szymborska „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

opracowała. Maria Mańkowska

--> wstecz