Sobota, 22 czerwca 2024 r. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Burmistrz i Przewodniczący złożyli kwiaty

Data 22 stycznia chyba każdemu dorosłemu kcynianinowi kojarzy się z wyzwoleniem. W tym dniu zakończyła się w mieście niemiecka okupacja i nastał radosny czas wolności. 

„Kcynię wyzwoliły wojska radzieckie 22 stycznia 1945 r. Ich straż przednia znalazła się nieopodal miasta już 21 stycznia, jednak główne siły wkroczyły dopiero nazajutrz. Bezpośrednich walk o Kcynię nie było, z wyjątkiem drobnej potyczki, w której zginęło 5 Niemców. Żołnierze radzieccy nie zatrzymali się w mieście, pomaszerowali w kierunku  zachodnim” – czytamy w książce „Dzieje Kcyni” pod red. W. Jastrzębskiego.

W dniu dzisiejszym, by uczcić 74. rocznicę Wyzwolenia Kcyni, Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Kcyni p. Janem Kurantem, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz przy pomniku na kcyńskim cmentarzu, przypominającym o tym ważnym w dziejach Kcyni wydarzeniu.

Na nowym cmentarzu znajduje się pomnik 86 czerwonoarmistów poległych w walkach o Kcynię, Grocholin, Rozpętek, Sipiory, Mieczkowo i Ludwikowo, pochowanych we wspólnej mogile.

Zachęcamy również do wysłuchania wspomnień dotyczących wyzwolenia Kcyni, zamieszczonych na stronie Dźwiękowego Archiwum Kcyni:

wspomnienie Adelajdy Grzechnik oraz Teresy Lisieckiej:

http://www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/wywiady/dzien-22-stycznia-1945-roku.html

oraz Henryka Małkowskiego: http://www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/wywiady/swiadkowie-historii-rozmowa-z-henrykiem-malkowskim-cz2.html

tekst: Justyna Makarewicz/ foto: Ewa Hałas UM w Kcyni

--> wstecz