Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

BYDGOSZCZ. Od jutra na Grunwaldzkiej pojedziemy dwoma jezdniami i buspasem. Zmiany na odcinku leśnym

Jutro (12 grudnia 2019 roku) w godzinach wieczornych zostanie otwarta druga jezdnia ulicy Grunwaldzkiej na odcinku leśnym. Drogowcy uruchomią także buspas. W czwartkowy wieczór nastąpi też otwarcie zmodernizowanego skrzyżowania z ulicą Skośną.

Jak informuje ZDMiKP, do ruchu zostaną udostępnione obie jezdnie na leśnym odcinku Grunwaldzkiej pomiędzy Czyżkówkiem i Osową Górą. Kierowcy na każdej jezdni będą mogli poruszać się dwoma pasami ruchu, a przy skrzyżowaniu z ulicą Przejście będą funkcjonować też dodatkowe pasy do skrętu w tę ulicę. Uruchomiona niedawno sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu będzie od jutra funkcjonować w docelowym kształcie.

Ważną informacją dla pasażerów linii autobusowych nr 61 i 71 jest uruchomienie pierwszego odcinka buspasa na południowej jezdni (w kierunku centrum). Ma to poprawić punktualność linii łączących Osową Górę z centrum Bydgoszczy.

W czwartkowy wieczór zostanie także otwarte skrzyżowanie ulicy Grunwaldzkiej ze Skośną. Zamknięcie jednej z ważniejszych dróg dojazdowych do południowej części osiedla było spowodowane dokończeniem prac przy przebudowie ulicy oraz na nowym skrzyżowaniu. Otwarcie Skośnej to dobra informacja dla mieszkańców, którzy podczas remontu narzekali na spore korki, tworzące się na ulicach Przejście i Kruszyńskiej.  W nocy z czwartku na piątek na swoją trasę powróci też linia nocna 35N.

Warto dodać, że po zakończeniu prac zmieni się układ skrzyżowania Grunwaldzkiej i Skośnej. – Wyjazd z ulicy Skośnej będzie możliwy dwoma pasami ruchu. Skrzyżowanie będzie wyposażone w sygnalizację świetlną zsynchronizowaną z innymi światłami na Osowej Górze – precyzowali drogowcy

ZDMiKP podało też najnowsze informacje z placu budowy. – Obecnie wykonawca intensywnie pracuje na odcinku pomiędzy węzłem zachodnim i Filtrową. Wykonywana jest południowa jezdnia oraz ostatnie prace moście  nad Flisem. Obie jezdnie na odcinku od węzła Zachodniego do granicy miasta powinny być przejezdne w pierwszym kwartale  nowego roku. Wiosną mogą toczyć się jeszcze prace wykończeniowe nie powodujące większych utrudnień – informuje ZDMiKP.

Warto jednak dodać, że wielkimi krokami zbliża się otwarcie odcinka trzeciego trasy S5 – od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn). Planowane na najbliższe dni uruchomienie fragmentu drogi ekspresowej może na nowo rozłożyć akcenty w ruchu na terenie gminy Osielsko oraz w samej Bydgoszczy. Jak pisaliśmy wczoraj na naszych łamach, kierowcy jadący w kierunku zachodnim mogą wybierać nowy fragment drogi ekspresowej, a do Bydgoszczy wjadą drogą krajową nr 25 od strony Koronowa. Dalej musieliby jechać ulicą Grunwaldzką do wspomnianego Pawłówka. A należy pamiętać, że droga wyjazdowa przez Osową Górę nadal jest placem budowy (i będzie nim do połowy 2020 roku). Co więcej, już teraz tworzą się tam spore korki, a tranzyt tylko ten stan rzeczy mógłby tylko pogorszyć.

Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej rozpoczęła się na przełomie 2017 i 2018 roku. Budowa drugiej jezdni wraz z przebudową skrzyżowań odbywa się na odcinku 4,5 kilometra. Koszt prac to prawie 76 milionów złotych.

Błażej Bembnista – Metropolia Bydgoszcz

fot. Jakub Soboczyński

--> wstecz