Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Ciekawi świata rozmawiali o designie miejskim

Organizatorzy spotkań pod wspólnym tytułem „Ciekawość świata” dbają, by tematyka wykładów była różnorodna, by mieszkańcy otrzymali możliwość zapoznania się z nowymi zjawiskami w sztuce czy innych dziedzinach. Tym razem spotkanie poświęcone było współczesnemu designowi miejskiemu, ze szczególnym uwzględnieniem street artu. Bezpośrednim impulsem do zaproszenia Katarzyny Dobuckiej do Kcyni był materiał, który ukazał się w telewizji CNN, a poświęcony był polskiemu street artowi. Autorzy tego reportażu zauważyli i docenili Bydgoszcz jako ważny ośrodek miejski, w którym powstaje wiele wybitnych pod względem estetycznym murali.

Dla większości uczestników spotkania pojęcie „street art” było wcześniej zupełnie nieznane. Nasz gość, Katarzyna Dobucka (prowadząca na co dzień bloga www.streetartbydgoszcz.blogspot.com), przedstawiła jego definicję. Pani Katarzyna podkreślała, że street art jest bezpośrednią ingerencją w przestrzeń miejską, zaproszeniem do odbioru sztuki sprowadzonym niejednokrotnie do najbardziej użytkowych czy codziennych form, sztuką umieszczoną na budynkach, które mijamy codziennie, spiesząc się do szkoły czy pracy. Artyści tworzący street art ozdabiają swoimi pracami elewacje budynków, miejskie kioski, długie ściany murów, parkany. Ważnym aspektem street artu jest współpraca z grupami społecznymi tzw. wykluczonych (np. seniorzy, bezdomni, młodzież z ubogich dzielnic), defaworyzowanymi w życiu społecznym. Wiele prac w Bydgoszczy również powstało w wyniku współdziałania artystów i seniorów czy artystów i młodzieży z bydgoskiej dzielnicy Londynek.

W prelekcji dotyczącej designu miejskiego nie mogło zabraknąć wątku poświęconego Banksemu – najbardziej znanemu, a zarazem najbardziej tajemniczemu artyście tworzącemu w przestrzeni wielu miast na świecie. Banksy nie unika tematów politycznych, często nawiązuje do zagadnienia wolności w czasach powszechnej inwigilacji, wypowiada się w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, daje komentarz do zjawiska konsumpcjonizmu. Jego prace są powszechnie znane w środowisku krytyków sztuki czy też znawców street artu.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację, w której pokazane było większość bydgoskich realizacji street artu. Często odkrywaliśmy ze zdumieniem, że nieopodal miejsc, w których spacerujemy w Bydgoszczy (park Witosa, park przy kościele św. Piotra i Pawła) znajdują się wspaniałe, wielkoformatowe obrazy. W trakcie prelekcji nie zabrakło również anegdot dotyczących okoliczności powstawania najsłynniejszych dzieł, jak choćby ta, która wyjaśniała, skąd wziął się kolor pidżamki Piotrusia Pana na najbardziej znanym, największym muralu w Polsce.

Następna okazja do spotkania osób ciekawych świata za niespełna miesiąc – 16 kwietnia o godz. 17.30 usłyszymy o historii zegarmistrzostwa wieżowego oraz o kcyńskich zegarach wieżowych. Dziękujemy uczestnikom wczorajszego spotkania i zapraszamy serdecznie na kolejne!

tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

--> wstecz