Ciekawość świata z Anną Wagner
Zagadnieniom polsko-niemieckiego trudnego sąsiedztwa poświęcone było ostatnie przed wakacjami spotkanie „Ciekawości świata”.
Gościliśmy w Kcyni Annę Wagner – nauczycielkę historii, współautorkę książki „W cieniu pałacu. Historia rodziny Koerner ze Stołężyna”. Zebrani w Urzędzie Miejskim w Kcyni wysłuchali fascynującej opowieści o losach rodziny Koerner, które z pewnością mogłyby posłużyć jako scenariusz filmu. Dowiedzieli się o powojennych próbach budowania relacji z potomkami Egona Koernera, o spotkaniach z historią odbywających się w Stołężynie, w których uczestniczą jego córki. Anna Wagner przywiozła ze sobą bogaty zbiór fotografii, które dokumentowały historię rodziny, wydarzenia z życia – ślub Egona Koernera z pastorówną Elisabeth, wnętrze pałacu spalonego w pierwszych dniach wojny przez Polaków, wygląd kaplicy rodowej.
Scharakteryzowała z punktu widzenia historyka dynamikę trudnego sąsiedztwa, które też podlegało, z uwagi na wydarzenia historyczne, przemianom. Po okresie zaborów, kiedy to dysponująca ogromnym budżetem Komisja Kolonizacyjna wykupowała zadłużone majątki polskich ziemian nadszedł czas, gdy to Polacy odzyskali niepodległość a niemieccy właściciele z przedstawicieli zaborców przeobrazili się w mniejszość narodową. Obie strony nie szczędziły sobie wzajemnych upokorzeń, choć ich zakres różnił się. Egon Koerner musiał udowodnić, że urodził się w Polsce, musiał przyjąć obywatelstwo polskie. W okresie II RP mieszkało w Polsce 1 mln Niemców.
Po prelekcji przyszedł czas na pytania od słuchaczy. Rozmawialiśmy o stosunku miejscowych Niemców do nazizmu, o zachowaniach niemieckich ziemian, z których niektórzy próbowali chronić swoich polskich sąsiadów (chociażby Mariana Kawczyńskiego, syna właściciela majątku we Włodzimierzewie) podczas gdy inni wykorzystywali ideologię nazizmu do swoich prywatnych odwetów.
Słuchacze mieli możliwość zakupu książki i otrzymania wpisu od autorki.
Na zakończenie spotkania Justyna Makarewicz zapowiedziała tematykę jesiennych prelekcji, których harmonogram właśnie jest finalizowany. Poinformowała zebranych, że wśród spotkań nie zabraknie historycznych tematów.
Tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz