Sobota, 20 lipca 2024 r. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Delegacja z niemieckiej gminy partnerskiej z wizytą w Kcyni

Od piątku do niedzieli gościła u nas trzyosobowa delegacja z partnerskiej gminy niemieckiej Doberlug-Kirchhain w osobach: p. Bodo Broszinski – Burmistrz, wiceburmistrz p. Fred Richter i przewodniczący rady miasta p. Sebastian Rudolph. Gości przywitali niezwykle ciepło – Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, Zastępca Burmistrza Kcyni p. Bogna Adamska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni p. Zbigniew Witczak, radni Rady Miejskiej w Kcyni p. Danuta Rudzka i p. Tadeusz Wilk oraz Dyrektor GCKiB w Kcyni p. Ilona Kurdelska. W chwili, kiedy samochód z delegacją gości zajechał na plac przed Centrum Kultury, rozbrzmiały dźwięki pałuckich przyśpiewek w wykonaniu Zespołu Regionalnego Pałuki. Po krótkim koncercie gości powitała Dyrektor p. Ilona Kurdelska. Następnie udano się do obiektu Centrum, gdzie przygotowane zostały wystawy rzeźby i haftu pałuckiego oraz eksponaty związane z prof. Czochralskim. „Cieszę się niezmiernie, że możemy gościć Panów w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki. Wystapił dla Was Zespół Pałuki, członkowie którego, odwiedzili gminę Doberlug – Kirchhain podczas wizyty w Niemczech (…). Mamy dla Panów prezenty w postaci rzeźb autorstwa p. Piotra Wolińskiego” – mówiła Dyrektor p. Ilona Kurdelska. Głos zabrał Burmistrz Kcyni, który wyraził radość z faktu spotkania z partnerami z Doberlug. Podkreślał, że zależy nam na współpracy nie tylko na polu kulturalno – społecznym, ale edukacyjnym i gospodarczym. Goście kilkukrotnie dziękowali za niezwykle ciepłe przyjęcie. Z Centrum udano się do siedziby OSP w Kcyni, gdzie piątkową próbę tradycyjnie odbywała kcyńska orkiestra dęta. Goście wysłuchali trzech utworów w wykonaniu naszych orkiestrantów. „To niezwykłe, że macie w sobie tyle pasji i zaangażowania, że jest wśród was tylu młodych ludzi. U nas w Niemczech niestety takich ludzi brakuje… Kiedy chcemy zorganizować festyn z jakieś okazji, musimy „wynająć” orkiestrę z innego miasta…” – mówił Burmistrz Doberlug – Kirchhain.Już dziś serdecznie Was zapraszam do nas, do Niemiec” – dodał na koniec.

Burmistrz Kcyni podkreślał fakt, że wielu ze wspaniałych ludzi należących do Orkiestry pełni jeszcze jedną ważną rolę w społeczeństwie, a mianowicie jest strażakami ochotnikami.”Jestem z Was wszystkich bardzo dumny, grsatuluję i dziękuję Wam” – mówił Burmistrz Kcyni.

Goście zwiedzili siedzibę OSP, podziwiali zwłaszcza ciężki wóz strażacki Scania, będący na wyposażeniu jednostki. Wieczorem delegacje spotkały się na uroczystej kolacji, podczas której omawiano kwestie dotyczące dalszej współpracy partnerskiej.

źrółdo: kcynia.pl

--> wstecz