Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Dezynfekcja paczek – kolejny sposób przestępców na zdobycie gotówki

W dobie pandemii przestępcy wymyślają coraz nowsze sposoby, by się wzbogacić. Policjanci powiatu nakielskiego apelują o ostrożność tym bardziej, że w ostatnich dniach mieszkaniec powiatu został oszukany i stracił gotówkę.

O wielu metodach, jakie wykorzystują oszuści w swej przestępczej działalności była już mowa. W czasie panującej pandemii metod wykorzystywanych przez przestępców przybyło. Ostatnio pojawiła się podobno konieczność dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki – co jest nieprawdą. Tego typu sms otrzymał w ostatnich dniach mieszkaniec Nakła.

Jak wynikało z treści wiadomości, koszt rzekomej dezynfekcji paczki, a tym samym dopłata do zamówionej przesyłki wynieść miała jedynie 50 groszy. W smsie zawarty był link, za pośrednictwem którego szybko można było tę opłatę uiścić.

Niestety pokrzywdzony nie zorientował się, że ma do czynienia z oszustami i za pośrednictwem przesłanego linku dokonał przelewu. Okazało się, że zamiast kwoty określonej w wiadomości, z konta zniknęło aż 1800 złotych.

Policjanci przypominają, że tego typu smsy to oszustwo. W żadnym przypadku nie należy logować się do swojej bankowości elektronicznej po otrzymaniu wiadomości z linkiem rzekomo ułatwiającym dokonanie opłaty. Jedynie ostrożność i spokojna analiza wiadomości, jakie do nas przychodzą, uchronić nas może przed oszustwami.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz