Piątek, 24 maja 2024 r. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Doświadczenie ma znaczenie. Rozmowa z kandydatem na Burmistrza Panem Tomaszem Szczepaniakiem.

Dziś zapraszamy Państwa do kolejnej rozmowy z kandydatem na Burmistrza Kcyni. Robert Koniec- portal Kcynia.info rozmawiał z Panem Tomaszem Szczepaniakiem, który startuje w wyborach samorządowych z Komitetu Wyborczego Wyborców TRZECIA DROGA PSL.

Posiada Pan bardzo duże doświadczenie w pracy na stanowisku Burmistrza Kcyni. Czy Pana zdaniem Gmina Kcynia ma szansę na rozwój gospodarczy?

Oczywiście, jestem przekonany, że Gmina Kcynia ma szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy dzięki planowanej dużej inwestycji w fotowoltaikę, która miałaby być umiejscowiona w zachodniej części gminy. Kolejna potężna inwestycja to budowa siłowni wiatrowych. Te dwa projekty mogłyby przynieść gminie w formie podatku kilka milionów złotych przychodu rocznie. Żeby pobudzić ducha przedsiębiorczości w Kcyni chciałbym organizować warsztaty, na których prelegentami byliby przede wszystkim okoliczni przedsiębiorcy, ale też i ludzie zapraszani z zewnątrz. Jeśli chodzi o lokalny handel, gdzie połowa witryn sklepowych w mieście jest już pusta, udzieliłbym 5-letniej ulgi z podatku lokalnego, by ułatwić nowo otwieranym firmom konkurowanie ze sklepami wielkopowierzchniowymi takimi jak Biedronka czy Dino.

Dlaczego zdecydował Pan się na start w wyborach?
Zdecydowałem się po licznych namowach mieszkańców gminy. Mam duże doświadczenie w zarządzaniu gminą i znam większość mieszkańców oraz ich problemy. Mogę się więc skupiać na realizowaniu tego czego oczekują i tego co jest potrzebne dla rozwoju Gminy.

Gmina Kcynia jest pięknym regionem, który zasługuje na kolej, dobre połączenia z Poznaniem i Bydgoszczą. Czy Pana zdaniem w chwili przywrócenie połączeń kolejowych Gmina Kcynia na tym straci ( bo ludzie będą jeździli do pracy poza teren gminy) czy raczej zyska, bo ludzie będą mieszkali w naszej gminie, a tylko jeździli do pracy?

Na temat kolei dyskutuje się już od ponad 25 lat, i co? I w tym kierunku nie zrobiono nic. Jedynym realnym połączeniem kolejowym jest połączenie Kcyni z Gołańczą. Najpewniej część mieszkańców by na tym zyskała, chociażby zmniejszeniem kosztów dojazdów do pracy w rejon Gołańczy czy Wągrowca. Odnowienie tego połączenia to piękna i potrzebna idea mająca charakter poprawy lokalnego skomunikowania miast.

Budżet Gminy Kcynia nie jest z gumy, a jednym z głównych zadań włodarza jest wraz ze swoim zespołem tak dysponować budżetem aby zapewnić płynność finansową. Czy planowane budowy farm wiatrowych mogłyby mieć duży wpływ na finanse gminy?
Oczywiście, że tak.

Od wielu lat Rada Miejska w Kcyni przeprowadza reorganizację gminnej oświaty. Czy Pana zdaniem jest konieczność zamknięcia szkół wiejskich i utrzymanie dużych placówek ?

Trzeba mieć świadomość, że ilość uczniów w szkołach drastycznie zmniejsza się każdego roku i za parę lat może pojawić się dyskusja na temat zamknięcia jednej lub drugiej szkoły. Kluczowe zdanie w tej sprawie ma magiczne słowo demografia.

Jakim chciałby Pan być Burmistrzem?
Chcę być uczciwym i sprawiedliwym menagerem Gminy Kcynia.

Z kandydatem na Burmistrza Kcyni Panem Tomaszem Szczepaniakiem rozmawiał Robert Koniec.

--> wstecz