Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Dyskutowali, lustrowali i odebrali ul. Wyrzyską

W środę odbył się odbiór techniczny ul. Wyrzyskiej, która przez ostatnie miesiące była remontowana. Do Kcyni przyjechali przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron.
Spotkanie rozpoczęło się przed budynkiem szkoły podstawowej, od krótkiej wymiany zdań o przeprowadzonej inwestycji.

Pamiętam, że myśmy mówili o tej, już of tego skrzyżowania w kierunku Wyrzyska. Natomiast poprzedni burmistrz złożył wniosek, że będzie tutaj, jeszcze przed panem Piotrem, że będzie tutaj bardzo poważna inwestycja kanalizacyjna, żeby nie robić tego i dlatego mieszkańcy bardzo odczuwali, troszeczkę, to, że to opóźnienie, bo były tu różne nierówności itd. Ale warto było poczekać, bo widzimy, że dzisiaj jest zupełnie inaczej – mówił od zebranych radny powiatowy Ryszard Bagnerowski.

To nie jest kwestia czekania, bo to jest wykonanie w między czasie infrastruktury pod powierzchnią i przygotowanie tej części miasta do funkcjonowania w normalnych warunkach. Jest wykonana nowa instalacja kanalizacyjna, wodociągowa. Praktycznie rzecz biorąc jest kompleksowo jako jedna z nielicznych, niestety ulic wykonana cała infrastruktura, która znajduje się pod powierzchnią.– mówił Piotr Hemmerling radny rady powiatu.

Henryk Kuliberda– radny kcyńskiej rady miasta dodał, że nie wszyscy są podłączeni do kanalizacji. Piekarnia jest nawet nie podłączona.
Na te słowa szybko zareagowała kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej p. Krystyna Owczarzak. Piekarnia nie ma nawet sieci, proszę pana. Piekarnia ma odrębną dokumentację zrobioną z przepompownią. Ma oddzielny odcinek zaprojektowany w etapie późniejszym, bo niestety inaczej tego rozwiązać nie można było. Podłączona nie mogła być, bo nawet w projekcie nie była pierwotnie– odpierała zarzutu radnego.
I jeszcze inne budynki nie są podłączone– dodał Radny Henryk Kuliberda. To trzeba robić tak, aby się podłączyli– włączył się do dyskusji Piotr Hemmerling, który wyjaśnił zebranym przyczyny nie podłączenia piekarni do kanalizacji mające związek z dokumentacją.

Chciałbym podziękować mieszkańcom i przeprosić ich za utrudnienia w czasie budowy drogi – tej inwestycji, ale myślę, że w tej chwili jest już sytuacja opanowana i możemy się cieszyć dojeżdżając do miasta ładną drogą. – powiedział burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Chciałbym podziękować za współpracę Zarządowi Dróg Powiatowych i staroście, wicestaroście za współpracę i za te uwagi, które żeśmy nanosili i wnosili. One były, że tak powiem niezwłocznie realizowane, no ale jest jeszcze parę uwag, które wnieśliśmy, ale to będzie na pewno na bieżąco przez Zarząd Dróg Powiatowych realizowane.

Dariusz Kurdelski w imieniu mieszkańców ulicy Wyrzyskiej zadał kilka pytań staroście i wicestaroście. Nawiązał od spraw związanych z estetyką terenu przy chodnikach i wyremontowanej ulicy. To jest pytanie od mieszkańców co dalej z tą infrastrukturą obok samego asfaltu? Wysepka! Taka kamosa, druga wysepka, to samo. Położone ażury, w których rośnie po prostu zielsko! Oddajemy w zasadzie fajny asfalt, fajne chodniki, ale obok tego jest…- tłumaczył radny Kurdelski.
Ale z drogi się mieszkańcy cieszą ?– zapytał wicestarosta p. Andrzej Kinderman. Tak cieszą, ale nie do końca– ripostował Kurdelski, bo między „Bogiem, a prawdą” gdybyśmy my to sami mięli odbierać, to nikt by takiego czegoś nie odebrał. Chodniki są brudne od oleju koparek. Tak, po prostu jest!

Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej i po tych słowach widzę, że jednak niezbędne jest to przejście ( ul. Wyrzyską- dop. red). Ja jestem zwolennikiem czegoś takiego, że jeszcze przed odbiorem robi się wszystko, dlatego też tutaj od razu proszę pana Iwińskiego, bo na początku września odbieramy też dużą drogę robioną z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli Karnówko, Karnowo i obwodnica i wiem, że tam mieszkańcy reagują, że firma też reaguje i pan dyrektor, także lepiej to zrobić rzeczywiście już tak, żeby ludzie… Jak się wszyscy mamy cieszyć, to lepiej aby tam tego kamyczka, przysłowiowego unikać, bo po co?– podsumował całą dyskusję starosta nakielski Tomasz Miłowski i zaprosił do wspólnej lustracji ul. Wyrzyskiej.

Tylko kosmetyka nie rodzi wygód! – wrócił do tematu radny Bagnerowski. Kosmetyka jest potrzebna do wyglądu, a tu chodzi o wygody, a wygody jednak mieszkańcy odczuwają, bo droga jest właściwie w moim odczuciu.- mówił Ryszard Bagnerowski.
Niewątpliwie panie radny ma pan rację– skomentował głos Bagnerowskiego, radny Kurdelski, ale dla wygody ważna też jest estetyka! Nie czarujmy się, tak jednak jest!
Z kosmetyka jest różnie, można ją szybko poprawić– odbił piłeczkę radny powiatowy. Wszyscy zebrani przeszli ulicą Wyrzyską, jak będzie widać na filmie z różnym zainteresowaniem.

tekst na podstawie filmu i fot. Robert Koniec
Zobacz film z odbioru ul. Wyrzyskiej w Kcyni

 

--> wstecz