Wtorek, 05 grudnia 2023 r. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Działania „Bezpieczny Pieszy” w powiecie nakielskim

Policjanci z nakielskiego referatu ruchu prowadzili wczoraj działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Kontrolowali, jak kierowcy zachowują się wobec pieszych, ale także, jak piesi stosują się do obowiązujących przepisów. Nie obyło się bez mandatów.

Wczoraj (06.09.22) policjanci nakielskiej „drogówki” prowadzili na powiatowych trasach działania prewencyjne pn.: „Bezpieczny Pieszy”. Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. W szczególności funkcjonariusze reagowali na wykroczenia w ruchu drogowym popełniane przez kierujących pojazdami wobec najmniej chronionych uczestników ruchu.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz nadmierna prędkość w rejonach przejść, to wykroczenia, które najczęściej popełniają kierowcy, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo dla pieszego. Na nie właśnie mundurowi zwracali uwagę szczególnie.
Sprawdzane było także zachowanie pieszych. Funkcjonariusze przyglądali się, w jaki sposób przechodzą oni przez jezdnię i czy odbywa się to w miejscach dozwolonych. Kontrolowani byli także rowerzyści przejeżdżający niezgodnie z przepisami przez przejścia dla pieszych i poruszający się chodnikiem.
Podczas prowadzonych działań mundurowi ujawnili 44 wykroczenia, w tym 23 naruszenia mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Ci, którzy złamali przepisy otrzymali mandaty, których funkcjonariusze nałożyli 30. 13 osób pouczono, a jedną sprawę rozstrzygnie sąd.

kom. Justyna Andrzejewska
Oficer prasowy
KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz