Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie

Dwa lata temu – 2 maja 2014 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia i sztandaru Szkole Podstawowej w Palmierowie. Datę wybrano w sposób bardzo staranny i przemyślany. Bowiem jest to czas, w którym szczególnie pochylamy się nad nasza narodową historią, trudnymi i chlubnymi doświadczeniami naszych przodków, a także skłaniamy się do refleksji nad własnym patriotyzmem.
W środę 4 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie odbyła się uroczysta akademia poświęcona Dniu Patrona. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego prowadząca uroczystość pani Aleksandra Kulczyńska-Milik powitała wszystkich zebranych: panią dyrektor Jadwigę Olszak, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz wszystkich  uczniów.
Na początku do przybyłych zwróciła się pani dyrektor, która przypomniała długi i staranny wysiłek przygotowań do nadania szkole imienia oraz sztandaru. Zwróciła szczególną uwagę, że patron, jakim jest Orzeł Biały przydał naszej placówce indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Z dumą stwierdziła, iż z perspektywy dwóch lat wspólny, głęboko przemyślany wybór społeczności szkolnej, okazał się wyborem niezwykle trafnym. Imię Orła Białego sprzyja bowiem rozbudzaniu postaw patriotycznych i moralnych, kształtowaniu szacunku do własnego państwa i symboli narodowych. Jest on znakiem odwagi i heroizmu, wzniosłości idei, potęgi, wiary i optymizmu, siły fizycznej i twórczej. Oznacza pokonywanie granic i przemierzanie przestrzeni, a jednocześnie podkreśla naszą tożsamość narodową oraz otwarcie na świat, poprzez kształtowanie świadomości młodego pokolenia. Na zakończenie złożyła wszystkim uroczyste życzenia. Nauczycielom dalszych sukcesów w pracy, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno-wychowawczych. Uczniom tego, by nauka w naszej szkole była fascynującą przygodą, spotkaniem z nauką, odkrywaniem tajemni i poznawaniem siebie. Do rodziców skierowała życzenia pomyślności, zdrowia, zadowolenia i optymizmu.
Po przemówieniu pani Olszak z apelem o treści patriotycznej „Najpiękniejsze wiersze o Polsce” wystąpili uczniowie klasy IV i V. Recytacje poprzedziło wspólne obejrzenie prezentacji pod tytułem  „Dumna i niepokonana – biało-czerwona!”. Zebrani usłyszeli m.in. „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, „Tu wszędzie jest Polska” Tadeusza Kubiaka czy „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Na zakończenie, aby wyrazić radość z faktu bycia Polakiem, obywatelem kraju wyjątkowego, o przebogatej tradycji i historii, wszyscy zebrani gromko zaśpiewali telewizyjny przebój „Kocham Cię, Polsko!”.
Po wyprowadzeniu sztandaru prowadząca  podziękowała wszystkim za przybycie, a pani dyrektor przygotowała dla nich słodki poczęstunek w postaci cukierków.
Obchody Dnia Patrona stały się powodem ogłoszenia dwóch konkursów tematycznie związanych z tym świętem. Były to: konkurs plastyczny pod hasłem „Piękno mojej okolicy” oraz konkurs na wiersz o treści patriotycznej „Piękno mojej okolicy”. Jury wyłoniło następujących zwycięzców.
Zwycięzcy konkursu na wiersz o treści patriotycznej „Piękno mojej okolicy”:
Anita Adamczewska „Moja Żurawia”
Wiktoria Lisiecka „Moja okolica”
Amelia Boniek „Okolica”
Zwycięzcy konkursu plastycznego pod hasłem „Piękno mojej okolicy”:
Aleksandra Popiela
Żaneta Rybczyńska
Oskar Orzoł
Wyróżnienie
Kinga Bartoszek
Nikodem Burdasz
Cała społeczność szkolna jest niezwykle dumna z tego, iż placówce patronuje Orzeł Biały. Jako symbol ma charakter ponadczasowy, dotyczący każdego Polaka. Patrząc na długą i bogatą historię godła jesteśmy zaszczyceni tym , że na patrona szkoły w Palmierowie obrano symbol o charakterze ponadczasowym, uosabiającym wartości najwyższe, związane z polskością i dążeniem do ideału.

materiał: SP Palmierowo

 

--> wstecz