Sobota, 25 maja 2024 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Dziesięć lat pod skrzydłami Orła Białego

W 26 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie  odbył się finał całotygodniowych obchodów 10. rocznicy nadania placówce imienia oraz sztandaru. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego prowadząca uroczystość pani Aleksandra Kulczyńska-Milik  powitała wszystkich zebranych: panią dyrektor Jadwigę Olszak, zaproszonych gości, m.in. panią Brygidę Prus i panią Katarzynę Szymańską z Zagrody Zapiecek, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi  oraz  wszystkich  uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego.

Na początku do przybyłych zwróciła się pani dyrektor, która przypomniała długi i staranny wysiłek przygotowań do nadania szkole imienia oraz sztandaru. Zwróciła szczególną uwagę, że patron, jakim jest Orzeł Biały przydał naszej placówce indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Z dumą stwierdziła, iż z perspektywy dziesięciu latwspólny, głęboko przemyślany wybór społeczności szkolnej, okazał się wyborem niezwykle trafnym. Imię Orła Białego sprzyja bowiem rozbudzaniu postaw patriotycznych i moralnych, kształtowaniu szacunku do własnego państwa i symboli narodowych.  Do zebranych zwróciła się również przedstawicielka Rady Rodziców pani Paula Grześkowiak, która życzyła m.in., aby w szkole najważniejszy zawsze był uczeń, aby duszą szkoły był nauczyciel, wsparciem – rodzice, a dumą absolwenci.

Po przemówieniach rozpoczęła się akademia jubileuszowo-majówkowa z konkursowym przeglądem wierszy i piosenek „Patriotyzm w słowa i muzykę zamknięty”. Krzysztof Guzek z kl. VII prezentował rys historyczny świąt majowych. Jego słowa przeplatane były konkursowymi występami. Jury w składzie: p. Małgorzata Tracz, p. Marzanna Starzyńska i p. Dorota Wesołowska wyłoniło zwycięzców. W kategorii dzieci     0-III  I miejsce zajęła Nina Demska z piosenką „Dziś idę walczyć, mamo”, II miejsce zajęła Antonina Kuberacka za recytację wiersza „Twój dom”. III lokatę wywalczyła Nadia Midzio za wiersz „Moje miasteczko”. W kategorii klas IV-VIII bezkonkurencyjna okazała się deklamująca wiersz „Gawęda o miłości ojczystej” Michalina Demska, II miejsce zajął zespół  Martyna Kaczmarek, Amelia Idzińska i Dominika Nowakowska z piosenką „Piechota”,    a III Krzysztof Guzek recytujący „Pieśń o żołnierzach w Westerplatte”. Na zakończenie akademii wystąpiły dziewczynki z klas II i III, które zaśpiewały piosenkę „Eldorado”.

Po wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęła się  nieoficjalna część uroczystości. Na początku Pani dyrektor rozdała wszystkim urodzinowe cukierki oraz pamiątkowe długopisy z logo szkoły. Potem nastąpił moment, na który  długo czekaliśmy. Przy dźwiękach gromkiego „Sto lat!” rodzice wnieśli i pokroili dla wszystkich jubileuszowy tort.

Cała społeczność szkolna  jest niezwykle dumna z tego, iż placówce patronuje  Orzeł Biały. Jako symbol ma charakter ponadczasowy, dotyczący każdego Polaka. Patrząc na długą i bogatą historię godła jesteśmy zaszczyceni tym, że na patrona szkoły w Palmierowie obrano symbol o charakterze ponadczasowym, uosabiającym wartości najwyższe, związane z polskością i dążeniem do ideału.

materiał: Aleksandra Kulczyńska-Milik i Jadwiga Olszak- SP w Palmierowie.

--> wstecz