Sobota, 25 maja 2024 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

W Dziewierzewie świętowano 100. rocznicę

W piątek – 14 grudnia 2018r. w murach naszej szkoły miała miejsce niecodzienna i podniosła uroczystość. Z inicjatywy OSP Dziewierzewo oraz partnerów: Stowarzyszenia „Razem dla Dziewierzewa”, Towarzystwa Historycznego oraz Urzędu Miejskiego w Kcyni na budynku naszej szkoły pojawiła się tablica poświęcona Powstańcom Wielkopolskim w 100. rocznicę Powstania i 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
O godz. 11.00 tablica ta została uroczyście odsłonięta. Nie bez znaczenia był fakt, iż aktu tego dokonali licznie przybyli potomkowie powstańców wielkopolskich – synowie, wnuki i prawnuki…
Uroczystość poprowadziła Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Dziewierzewa” – p. Maria Łyszczarz.
Po pierwszej części wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli na salę gimnastyczną, gdzie odbył się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły poświęcony Niepodległej.
Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki OSP Dziewierzewo, które w ten sposób zrealizowało projekt pod nazwą „Nasz dziadek, mój ojciec… oni przynieśli nam wolność – pamięci powstańców wielkopolskich w 100. rocznicę wybuchu powstania i odzyskania niepodległości”.
Dla uczniów naszej szkoły to kolejna wspaniała lekcja historii, historii najbliższej, tym bardziej, iż wśród nazwisk powstańców umieszczonych na tablicy są dziadkowie i pradziadkowie naszych uczniów.
Uroczystość zakończyła się degustacją biało-czerwonego tortu!

materiał: M.Kamińska/ SP Dziewierzewo

 

 

--> wstecz