Niedziela, 26 maja 2024 r. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Fotokomiks stworzyli uczniowie szkoły w Dobieszewie

Dnia 21 grudnia br. przed społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi odbyła się prezentacja fotokomiksu pt. „Maria Karłowska. Błogosławiona Patronka Szkoły Podstawowej w Dobieszewie”.
Fotokomiks powstał w ramach programu „Równać Szanse- Projekty Modelowe- Replikacje 2018” Fundacji Dzieci i Młodzieży i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorami projektu byli: Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni- filia biblioteki w Chwaliszewie oraz Unisławskie Towarzystwo Historyczne. Natomiast wykonawcami i zarazem bohaterami fotokomiksu została grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobieszewie: Hubert Antczak , Julia Będzitko, Ksawery Grzybowski, Michalina Książkiewicz, Natalia Nowakowska, Maja Stałowska, Julia Wojtera oraz Jagoda Trojanowska. Koordynację nad projektem przejęły panie ze Stowarzyszenia Fachury Kultury: Hanna Paszkiewicz i Bożena Mroczek. Za grupą projektową wiele tygodni ciężkiej pracy: warsztaty teoretyczne oraz praktyczne, wiele spotkań, wyjazdów oraz współpraca z instytucjami i osobami, które wspierały ten projekt.
Spotkanie autorskie, które zorganizowali uczniowie w swojej szkole polegało na przedstawieniu etapów realizacji projektu, opowiadali oni o pracy nad fotokomiksem, w formie pokazu multimedialnego zaprezentowali zdjęcia z miejsc, które odwiedzili oraz te, które znalazły się w książce. Uczniowie nie zapomnieli o osobach,które współpracowały przy projekcie- wspominając ich podczas prezentacji. Nie zabrakło wśród nich: Matki Gaudiosy Dobrskiej- ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim, ks. Andrzeja Gierszyńkiego-proboszcza parafii pw.św. Katarzyny i bł.M.Karłowskiej w Smogulcu, ks. Adama Przyborskiego- proboszcza parafii pw.św. Józefa w Osieku nad Notecią, ks. Michała Kosteckiego- proboszcza i kustosza Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, p. Antoniego Kalki – dyrektora Szkoły Podstawowej w Dobieszewie i p.Sebastiana Bartkowskiego z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.
Po prezentacji -w imieniu grupy projektowej- Jagoda Trojanowska w obecności koordynatorek projektu i dyrektora szkoły wręczała -w ramach podziękowań -egzemplarze fotokomiksów wraz z dołączonymi świątecznymi życzeniami. Najpierw książki otrzymały p. Renata Gaj- Kowalska, reprezentująca Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni oraz p.Barbara Wojciechowska z filii biblioteki w Chwaliszewie, bowiem projekt zakładał wzbogacenie księgozbioru chwaliszewskiej biblioteki, by z fotokomiksów mogli korzystać uczniowie szkoły, jak również mieszkańcy. Fotokomiksy zostały też przekazane Siostrze Fides i Siostrze Flawis ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrznosci Bożej w Jabłonowie Pomorskim, które nie ukrywały wzruszenia i zadowolenia z powstałego fotokomiksu. Książki otrzymali też przybyli księża: Andrzej Gierszyński i Michał Kostecki. Z zaproszenia na tę uroczystość skorzystał pan burmistrz Marek Szaruga, któremu także został wręczony fotokomiks. Oczywiście nie mogło zabraknąć egzemplarzy dla szkoły, zostały one przekazane na ręce dyrektora Antoniego Kalki. Wszyscy goście z uznaniem odnosili się do powstałego dzieła zrealiowanego przez młodzież, podziawiali ich pracę i zaangażowanie. Pan burmistrz obiecał nawet fundusze na zwiększenie nakładu fotokomiksów. A ponieważ był to ostatni przedświąteczny dzień uczniów w szkole,nie zabrakło serdecznych bożonarodzeniowych życzeń. Na koniec wszyscy odśpiewali hymn szkoły pt. „Błogosławiona Mario Karłowska”.
Mamy nadzieję, że fotokomiks – dzieło naszych uczniów- będzie doskonałą lekturą, która pomoże zgłębić wiedzę na temat Marii Karłowskiej. Fotokomiks jest na pewno dumą naszej szkoły.
Tekst: Hanna Paszkiewicz
Zdjęcia: Julia Januchowska, Mariola Ornowska

 

--> wstecz