Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Goście z Rumunii, Belgii i Bułgarii gościli w Górkach Zagajnych

W sobotę w ramach projektu PROtect Erasmus + gościliśmy 20 – osobową, międzynarodową grupę przedstawicieli m.in. z Rumunii (2 stowarzyszenia), Bułgarii (1 stowarzyszenie) i z Belgii (2 stowarzyszenia).
Towarzyszyła im p. Agnieszka Ruczyńska ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Flandria”, koordynator projektu. Z ramienia gminy projekt wspiera p. Ewa Hałas.
Przybyłych gości powitali m.in. Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, przedstawiciele OSP p. Łukasz Jachim i radny p. Tomasz Świerc oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich p. Teresa Osial. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń na polu współpracy stowarzyszeń, pozyskiwania środków, realizacji różnego rodzaju projektów. Oprócz rozmów i dyskusji, goście wzięli udział w warsztatach kulinarnych pieczenia chleba tradycyjną recepturą na zakwasie, pieczenia ciastek i faworków. Nie kryli przy tym zadowolenia i z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach. Ponadto zwiedzili remizę OSP, jak również obejrzeli piece chlebowe zakupione przez OSP w ramach pozyskanej dotacji. Mogli także nabyć wyroby rękodzieła m.in. haftowane serwety, ręcznie robione mydła i ozdoby świąteczne (jaja wielkanocne, stroiki).
Gospodarze stanęli jak zawsze na wysokości zadania i przygotowali spotkanie na najwyższym poziomie. Nie zabrakło poczęstunku złożonego z przepysznych wypieków, tortu, żuru, różnego rodzaju pieczywa, tarciuchów, smalcu czy ogórków kiszonych.
Ogromne ukłony i podziękowania należą się strażakom z OSP Górki Zagajne, paniom z Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich oddział w Górkach Zagajnych oraz mieszkańcom, którzy pomogli w organizacji wydarzenia.

materiał: Ewa Hałas/UM w Kcyni

 

--> wstecz