Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Ile zapłacę za OC samochodu?

Jesteś właścicielem małego pojazdu dostawczego i zastanawiasz się, co będzie miało wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia? Oto czynniki, które są brane pod uwagę przy ustalaniu stawki za OC pojazdu:

Informacje o kierowcy i właścicielach

Istotnym czynnikiem jest oczywiście wiek właściciela (lub właścicieli!) pojazdu. Młodzi kierowcy niestety muszą zapłacić za ubezpieczenie więcej ze względu na brak doświadczenia – a więc większe ryzyko kolizji. Niemniej istotne jest jednak także to, od ilu lat posiadasz prawo jazdy. Jeśli masz 35 lat i prawo jazdy od kilkunastu miesięcy to za OC na pewno zapłacisz więcej niż 35-latek, który uprawnienia do kierowania pojazdem uzyskał kilkanaście lat temu.

Ubezpieczyciele często pytają również o to, czy z pojazdu będą korzystać osoby niedoświadczone, tj. młode lub posiadające prawo jazdy od mniej niż 2-3 lat. Znaczenie ma także to, gdzie mieszkasz – im większe miasto, tym większe ubezpieczenie. Co interesujące, na składkę wpływa również Twój stan cywilny i posiadanie dzieci. Bezdzietny singiel musi zapłacić za OC więcej niż żonaty mężczyzna z dwójką dzieci.

Informacje o pojeździe

Wpływ na ustalenie stawki za OC mają także informacje o samym pojeździe. Znaczenie ma oczywiście marka i model pojazdu. Pod uwagę bierze się również jego rodzaj (np. samochód osobowy, ciężarowy itd.), rok produkcji oraz datę pierwszej rejestracji. Ubezpieczyciele zakładają, że im starszy pojazd, tym większa awaryjność, a więc i wyższa cena za OC.

Pod uwagę brane są również takie kryteria, jak:

  • pojemność silnika (im większa, tym wyższe OC),
  • miejsce parkowania (za auto garażowane zapłacisz mniej),
  • eksploatacja pojazdu (im więcej kilometrów rocznie pokonujesz, tym wyższa składka),
  • paliwo (właściciele pojazdów z instalacją LPG za OC płacą więcej).

Ogromne znaczenie ma również przeznaczenie pojazdu, czyli to, czy wykorzystujesz samochód w celach zarobkowych. Jeśli tak, oznacza to podwyższenie składki. Więcej zapłacą również ci, którzy będą użytkować pojazd za granicą, a nie tylko w Polsce.

Inne czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są oczywiście zniżki lub zwyżki. Ich wartość będzie zależna od wieku, okresu podlegania ubezpieczeniu, a także bezszkodowej lub szkodowej jazdy. Z zasady nie bierze się pod uwagę zdarzeń, które miały miejsce wcześniej niż 5-6 lat wstecz. Co jednak niezwykle ważne, wliczane są w to także te szkody, które spowodowałeś jako kierowca firmowego samochodu.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze oferty? Przede wszystkim zakres ochrony oraz dodatkowe zabezpieczenia. W Anglii można znaleźć oferty, które obejmują m.in. natychmiastową naprawę pojazdu: https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance

Materiał sponsorowany

 

 

--> wstecz