Sobota, 13 lipca 2024 r. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Inauguracja projektu pn. „Muzyczna Akademia w świetlicach wiejskich Gminy Kcynia”

W piękne, wiosenne, piątkowe popołudnie, w świetlicy wiejskiej w Tupadłach odbyła się inauguracja projektu pn. „Muzyczna Akademia w świetlicach wiejskich Gminy Kcynia” realizowanego przez OSP w Kcyni. W obiekcie zgromadziła się liczna rzesza mieszkańców, w tym bardzo wiele dzieci w różnym wieku – od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Po oficjalnym powitaniu przez sołtysa Tupadł p. Stanisława Grabarskiego, który na koncert przybył wraz z małżonką i synem, głos zabrali p. Ewa Hałas przedstawiciel UM w Kcyni oraz kapelmistrz Orkiestry Dętej przy OSP w Kcyni p. Artur Lawrenz. Prelegenci podkreślili, iż projekt realizowany jest w ramach środków pozyskanych w ramach otwartego konkursu ofert Powiatu Nakielskiego. Orkiestra zagrała po raz pierwszy w nowych koszulkach typu polo, sfinansowanych w ramach pozyskanej dotacji. Mieszkańcy bawili się wspaniale. Dla najmłodszych nie lada atrakcją okazała się być możliwość dotknięcia, a nawet zagrania na wybranym instrumencie muzycznym. Niektórym szło naprawdę świetnie. Wśród uczestników szczególną pasją oraz talentem wykazał się 10 – letni Kacper, który świetnie poradził sobie z grą na perkusji. Kto wie, być może tym samym kcyńska orkiestra wzbogaciła się wczoraj o nowego członka…?

Kapelmistrz zdradzał zgromadzonym widzom tajniki kierowania orkiestrą, gry na instrumentach dętych oraz zachęcał do wspólnej zabawy np. wybijania taktu na 2, 3 i na 4.

Przepięknie zagrane przez Orkiestrę utwory znakomicie brzmiały w ścianach budynku świetlicy. I choć początkowo, niektórym z najmłodszych słuchaczy wydawało się być w obiekcie ciut za głośno, to pod koniec wszyscy bawili się znakomicie! Świadczy o tym choćby prośba o utwór „na bis”.

Przypominamy, iż akademia muzyczna to projekt skierowany do wszystkich mieszkańców gminy Kcynia oraz turystów, bez względu na wiek. W jego ramach zaplanowano cykl występów muzycznych – koncertów z różnorodną muzyką – od szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej, po utwory jazzowe, a także nowoczesne aranżacje znanych piosnek dla dzieci. Podejmowane działania mają na celu zmotywowanie młodych ludzi i zachęcenie ich do przystąpienia do kcyńskiej orkiestry. Rekrutacja nowych członków ma być naturalną konsekwencją podejmowanych w ramach projektu działań. Ponadto z założenia projekt będzie niósł za sobą aspekt rozrywkowy – na terenach wiejskich brakuje tego typu atrakcji, aspekt kulturalny (podniesienie poziomu wiedzy muzycznej – zaznajomienie z instrumentami i repertuarem orkiestry) i społeczny (integracja mieszkańców). Przy realizacji projektu wykorzystane zostaną piękne, odnowione lub pobudowane od podstaw świetlice wiejskie. Wszystkie zrealizowane w ostatnich kilku latach przy współudziale środków unijnych w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Świetlice te pełnią rolę centrów kulturalno – społecznych poszczególnych sołectw.

Drugi z koncertów odbędzie się już wkrótce w świetlicy wiejskiej w Dziewierzewie. Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Zadanie dofinansowane jest przez Samorząd Powiatu w ramach otwartego konkursu ofert nr 3/2015 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2015 r. w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwą „KULTURA I SZTUKA”.

materiał: Ewa Hałas/UM w Kcyni

--> wstecz