Wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Imieniny Balladyny, Lilli, Mariana

Jak finansować rozwój małej firmy?

Każdy biznes wymaga pewnych inwestycji na start i rozwój. Może być on finansowany zarówno ze środków pieniężnych, jak i z finansowania zewnętrznego. Poznaj dostępne formy finansowania dla małych przedsiębiorców!

Leasing

Leasing jest szczególnie popularny wśród małych firm, które dzięki tej formie mogą wyposażyć się w różnego rodzaju środki trwałe. Przedsiębiorca jest zobowiązany do regularnych płatności, zaś po zapłaceniu ostatniej raty może stać się właścicielem leasingowanego przedmiotu. Warunki leasingu są bardzo elastyczne, dzięki czemu przedsiębiorca może dostosować wysokość raty, cenę wykupu oraz harmonogram spłat do swoich potrzeb i możliwości.

Z leasingu bez przeszkód mogą korzystać małe firmy, posiadające niewielkie doświadczenie na rynku. W przypadku leasingu pojazdów, istnieje możliwość wyboru zarówno nowego, jak i używanego auta. Umowy leasingu operacyjnego muszą być zawarte na okres co najmniej dwóch lat. Po zapłaceniu ostatniej raty, leasingobiorca ma możliwość odkupić samochód na korzystnych warunkach bądź też zwrócić go firmie leasingowej, decydując się na nowy model w leasingu. Warto również wspomnieć, że finansowanie poprzez leasing nie wywiera negatywnego wpływu na historię kredytową.

Kredyt

Kredyt to kolejna propozycja, z której mogą skorzystać mali przedsiębiorcy. Jego zaletą jest fakt, że otrzymaną kwotą mogą dysponować według własnego uznania. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele firm nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, aby ubiegać się o tego rodzaju finansowanie. Ponadto, kredyt wymaga długotrwałego procesu polegającego na złożeniu licznych dokumentów finansowych oraz urzędowych zaświadczeń, a także zabezpieczenia środków poprzez poręczycieli, hipoteki czy też blokady depozytów.

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa oferowana jest przez wiele firm leasingowych. Przedsiębiorca staje się właścicielem wybranego środka trwałego od ręki po podpisaniu umowy, niezależnie od okresu jej obowiązywania. Pożyczki leasingowe są znacznie prostsze od kredytów, ale zazwyczaj wymagają zabezpieczenia umowy. Firmy leasingowe nie doliczają do faktury podatku VAT, co sprawia, że jest to szczególnie korzystna opcja dla osób niepłacących podatków. Główną wadą tej formy finansowania jest jednak fakt, że negatywnie wpływa na zdolność kredytową.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy opiera się na płaceniu stałej kwoty czynszu i obejmuje pewne dodatkowe usługi. Forma ta obejmuje obsługę techniczną, karty paliwowe, przeglądy, usługi wymiany części oraz ubezpieczenie. Daje to niewielkim przedsiębiorcom znaczną przewidywalność bez jednoczesnego zwiększania kosztów w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak awarie czy wypadki. W przeciwieństwie do leasingu, firmy korzystające z wynajmu długoterminowego nie mają jednak możliwości wykupu pojazdów.

Dotacje bezzwrotne

Jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania inwestycji są również dotacje bezzwrotne, które dostępne są między innymi z funduszy unijnych, programów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju czy Urzędu Pracy. W większości przypadków, aby otrzymać dotację, należy sporządzić solidny biznesplan i zarezerwować środki na wypadek niedotrzymania warunków umowy. Ponadto, dokonanie wpłaty własnej oraz złożenie dokumentów potwierdzających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, takich jak na wcześniejsze umowy dotyczące podjętej współpracy, listy referencyjne, certyfikaty czy dyplomy, potrafią znacząco zwiększyć szansę na otrzymanie tego rodzaju pomocy finansowej.

Crowfunding

Niewielkie przedsiębiorstwa mogą również skorzystać z crowdfundingu. Aby jednak to zrobić, należy przedstawić swój pomysł na biznes na platformie crowdfundingowej. Jeżeli projekt będzie odpowiadał zainteresowaniom konkretnego użytkownika, pokryje on inwestycję niewielkim wkładem. W zamian mogą oferować różne nagrody, w tym między innymi prezenty rzeczowe, rabaty, produkty w przedsprzedaży, a w niektórych przypadkach nawet akcje firmy.

Jeśli szukasz leasingu na korzystnych warunkach, możesz w łatwy sposób obliczyć składkę na stronie https://vleasing.pl i skorzystać z pomocy specjalistów.

Materiał partnera.

--> wstecz