Sobota, 14 czerwca 2025 r. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Jak zwolnienie lekarskie wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Zwolnienie lekarskie w związku z niezdolnością do pracy przez chorobę ma wpływ na wysokość pensji w danym miesiącu. Każdy pracownik zgłoszony do ubezpieczenie chorobowego ma możliwość skorzystania z L4 w razie wystąpienia choroby. Jak ustalana jest wysokość wynagrodzenia za okres, w którym pracownik pozostaje na zwolnieniu lekarskim? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Zwolnienie lekarskie

Aktualnie zwolnienie lekarskie jest wystawiane w elektronicznej formie, a gdy płatnik nie ma założonego profilu na PUE, musi o tym poinformować swoich pracowników. Wtedy trzeba poprosić lekarza, aby wystawił ZLA w papierowej wersji. Warto podkreślić, że wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy przysługuje tym osobom, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem jest tutaj wysyłka zwolnienia elektronicznego przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS natomiast udostępnia L4 pracownika w formie elektronicznej na koncie PUE ZUS pracodawcy. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika. Wynagrodzenie za L4 przysługuje pracownikowi w trakcie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (14 dni dla osób po 50 roku życia). Za ten czas wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, a wysokość pensji zależy od tego, czym spowodowana jest niezdolność do wykonywania pracy. 80% wysokości wynagrodzenia przysługuje w związku z chorobą lub odosobnieniem przez chorobę zakaźną. Natomiast 100% dotyczy chorób w trakcie ciąży, wypadku w drodze do i z pracy, czy też poddaniu się badaniom lekarskim w związku z chęcią oddania komórek, tkanek i narządów. W przypadku zwolnienia lekarskiego, wynagrodzenie chorobowe przysługuje za cały okres, także za dni wolne od pracy. 

Zasiłek chorobowy

Okazuje się, że zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi od 34 dnia przebywania na L4 (lub od 15 dnia dla osób po 50 roku życia). Pieniądze wypłaca ZUS lub pracodawca, jeśli stan zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wynosi co najmniej 20 na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Pamiętajmy o tym, że prawo do zasiłku mamy po upływie 30 dni nieprzerwanego podlegania pod chorobowe ubezpieczenie! Osoby opłacające dobrowolnie takie składki otrzymają zasiłek po 90 dniach. Podczas ustalania okresu wyczekiwania na świadczenia, trzeba mieć na uwadze także poprzednie okresy ubezpieczenia społecznego, gdy przerwa pomiędzy nimi nie była większe niż 30 dni lub wiązała się z urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub czynną służbą wojskową żołnierza niezawodowego. Co stanowi podstawę wymiaru świadczenia chorobowego w 2025 roku? Najważniejsze jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Podczas ustalania podstawy, uwzględnia się konkretne miesiące, jakie poprzedzają zwolnienie L4, bez względu na to, kiedy nastąpiła wypłata pensji. Gdy osoba ubezpieczona pracuje mniej niż 12 miesięcy, podstawę płacy stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne za pełne miesiące kalendarzowe podlegające ubezpieczeniu. Ważne jest to, że do podstawy wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego wlicza się zarówno płacę zasadniczą, jak i prowizje, premie, wynagrodzenia za pracę nocą i w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenie urlopowe i inne dodatki i nagrody związane z wykonywaniem pracy (jeśli była od nich naliczona składka na wynagrodzenie chorobowe). 

L4 – jak jest liczone?

W jaki sposób liczone jest L4? W tej sytuacji odejmujemy składki społeczne od podstawy wynagrodzenia chorobowego. Za jeden dzień przebywania na L4 przysługuje nam wynagrodzenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Po pomniejszeniu składek, dzielimy daną wartość przez 30 dni, bez względu na faktyczną liczbę dni w danym miesiącu. Następnie wynik mnożymy przez procent pensji przysługującej za okres L4 – uzyskujemy zatem wynagrodzenie za jeden dzień zwolnienia, które mnożymy przez liczbę dni niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Jak widzimy, wyliczenia dotyczące zwolnienia lekarskiego i wynagrodzenia chorobowego nie powinny sprawiać większego problemu. 

Artykuł sponsorowany.

--> wstecz