Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Jubileuszowe XV Międzyszkolne Spotkanie Integracyjne Korczakiada 2019 połączone z Dniem Patrona Szkoły

Doniosłym wydarzeniem i wielkim świętem w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni było Jubileuszowe XV Międzyszkolne Spotkanie Integracyjne „Korczakiada 2019” pod hasłem „Śladami Starego Doktora”, połączone z obchodami Dnia Patrona, które odbyło się 22 maja 2019r.

Janusz Korczak przeszedł do historii pedagogiki jako niezwykły twórca systemu wychowania dzieci w duchu szacunku, ale i myślenia samodzielnego. Był równie znakomitym wychowawcą i pedagogiem oraz cenionym pisarzem, a przy tym rzecz jasna osobą wielce zasłużoną w walce o prawa dziecka. Korczak z całych swych sił domagał się równouprawnienia dzieci, poważnego podejścia do traktowania spraw dzieci i młodzieży, czy też po prostu szacunku dla najmłodszych. Ponad wszystko chciał, aby dzieciństwo jego podopiecznych było beztroskie. Pragnął stworzyć warunki, by punkty widzenia dzieci i ich stanowiska ścierały się w atmosferze wzajemnej akceptacji i zdrowej konkurencji, wolnej od wszelakich antagonizmów: „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”.

Ciągle żywy i aktualny dorobek pedagogiczny Starego Doktora po raz kolejny zainspirował polonistki  ZSS im. Janusza Korczaka, Joannę Nadolną i Ewę Żelechowską,  do podjęcia działań związanych z przekazaniem dzieci i młodzieży wiedzy na temat życia i twórczości tego wybitnego pisarza i pedagoga. Organizatorki spotkania, Joanna Nadolna i Ewa Żelechowska, zgodnie  podkreślają, iż korczakowskie idee są ponadczasowe, a ich propagowanie powinno przyświecać misji wychowawczej każdego nauczyciela: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”  Korczakiada jest niezwykłą okazją do wspólnego spotkania dzieci i młodzieży szkół specjalnych i masowych, likwidowania barier, walką ze stereotypami, przyjemnym czasem wzajemnej nauki i zabawy. „Jesteśmy niezmiernie dumne, iż dzięki inicjatywie Korczakiady budujemy pozytywny wizerunek placówki otwartej na potrzeby dziecka w środowisku oraz stwarzamy szansę wzajemnej integracji dzieci i młodzieży z terenu powiatu nakielskiego”- skomentowała Joanna Nadolna. Tym razem, w myśl przewodniemu hasłu „Śladami Starego Doktora”, poprzez przestrzenną, barwną  scenografię organizatorki przeniosły uczestników konkursu na uliczki dawnej Warszawy, którymi niegdyś przechadzał się Janusz Korczak wraz z wychowankami.

Zaproszonych gości, rodziców oraz całą społeczność przywitała dyrektor szkoły, p. Barbara Grodzicka, która przypomniała iż, Święto Patrona to czas, w którym przypominamy sobie tę niezwykłą postać, i oddajemy cześć Jego pamięci. Zauważyła ,że wg. Korczaka w szkole najważniejszy jest- Uczeń, duszą szkoły jest-Nauczyciel, wsparciem- Rodzice, a dumą- Absolwenci. Przedstawiła zgromadzonym najważniejsze wartości głoszone przez Patrona szkoły przestrzegając jednocześnie, cyt:” W chwilach kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć się osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów i pamiętajmy – wielki nie znaczy spektakularny, rzucający się w oczy. Ogromną zaletą ludzi naprawdę wielkich jest ich skromność – oni nie uważają że robią coś niezwykłego. Taki jest nasz patron.,, Na koniec życzyła wszystkim dużych wygranych i dobrej zabawy.                                                                                          W dalszej części uroczystości przedstawiciele Samorządu  Uczniowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem Janusza Korczaka. Uczniowie szkolnego koła teatralnego „Perła”, wraz z opiekunami, Agnieszką Pawlak i Katarzyną Wawrzyniak, zaprezentowali  wzruszające przedstawienie „Dziedzictwo Starego Doktora…” przenosząc zebranych w niezwykły świat bohaterów książek pisarza . Uczniowie brawurowo wcielili się w role m.in. Korczaka, Króla Maciusia I, czy Kajtusia Czarodzieja.

W dalszej części spotkania reprezentanci zaproszonych Szkół Podstawowych z Kcyni, Laskownicy, Nakła, Palmierowa, Rozstrzębowa, Dobieszewa oraz Zespołów Szkół Specjalnych z Kcyni i Żnina przystąpili do zmagań konkursowych Korczakiady. Uczestnicy rozwiązali test wiedzy dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka, a następnie zmierzyli się z szeregiem zadań polonistycznych, w oparciu o fragmenty tekstów biograficznych. Zawodnicy byli doskonale przygotowani do rozgrywek, których poziom okazał się bardzo wyrównany. Ostatecznie jury w składzie Ewa Hałas i  Katarzyna Pomałecka, wyłoniło zwycięzców. W kategorii szkół masowych: I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Rozstrzębowa, II miejsce ex aequo Szkoła Podstawowa w Laskownicy , Szkoła Podstawowa w Palmierowie i Szkoła Podstawowa w Dobieszewie, III miejsce  Szkoła Podstawowa w Nakle, a IV  Szkoła Podstawowa w Kcyni.

W kategorii szkół specjalnych: I miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych w  Kcyni,  II miejsce Zespół Szkół Specjalnych w Żninie.

Jury wyłoniło również zwycięzców konkursu plastycznego pod hasłem „Portret Starego Doktora”. I miejsce zajął Krystian Hausz z Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni, II miejsce zajęła Agata Grzechnik ze Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie, III miejsce przypadło Hubertowi Tydzie ze Szkoły Podstawowej w Dobieszewie. Wszyscy uczestnicy Korczakiady otrzymali dyplomy i indywidualne nagrody rzeczowe.

Jednocześnie dla dzieci i młodzieży „Korczaka” w ramach obchodów Dnia Patrona i zgodnie z jego myślą „Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało” przygotowane zostały rozgrywki i zajęcia plastyczne związane tematycznie z postacią Janusza Korczaka. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, wykonywali ciekawe i  różnorodne zadania poświęcone wybitej postaci Patrona.

Korczakiada 2019 przebiegła w przyjemnej i twórczej atmosferze, co wielokrotnie podkreślali zachwyceni goście, którzy co roku z ogromną przyjemnością odwiedzają mury naszej szkoły na tę okoliczność.  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowane zostały pyszne rogaliki i aromatyczne ciasto marchewkowe. Słodkie wypieki przygotowali „korczakowscy” cukiernicy pod opieką nauczycieli praktycznej nauki zawodu, Agnieszki Pawlak i Jerzego Napierały. Tradycyjne już na zakończenie zmagań na wszystkich czekały gorące kiełbaski z grilla przygotowane przez kucharzy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ZSS im. Janusza Korczaka w Kcyni.

Korczakiada 2019 w bieżącym roku szkolnym jest jednym z działań autorskiego projektu Joanny Nadolnej i Ewy Żelechowskiej na zajęcia pozalekcyjne pod hasłem „Ocalić od zapomnienia… Śladami Starego Doktora” finansowanego przez Powiat Nakielski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Tadeuszowi Sobolowi Staroście Nakielskiemu za patronat oraz sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Nakle nad Notecią, Bankowi Spółdzielczemu w Kcyni, panu Antoniemu Zielińskiemu – właścicielowi Firmy ZELAN sp. z o.o. z Nakła nad Notecią oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom za pomoc w organizacji Święta Szkoły- Dnia Patrona i Korczakiady.

Tekst J. Nadolna, E. Żelechowska

Foto Sz. Cybulski

 

--> wstecz