Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Jubileuszowy Koncert Chóru Akatyst

Chór AKATYST obchodził wczoraj przepiękny jubileusz 20 – lecia powstania. Od początku istnienia, a więc od listopada 2003 r., działa przy Parafii pw. WNMP w Kcyni, niezmiennie pozostając pod kierownictwem p. Agnieszki Maciejewskiej. Skupia dziewczęta w różnym wieku, począwszy od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe skończywszy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, zespół może poszczycić się niejedną nagrodą czy wyróżnieniem zarówno w środowisku lokalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. – Dynamiczny zespół prowadzi ożywioną działalność muzyczną w regionie.

Dzisiejszy koncert to okazja, by nie tylko podziwiać te drogocenne perły wyłowione przez panią dyrygent. To okazja do gratulacji za dokonania, podziękowania za ciężką pracę. To jest także piękna ewangelizacja, przepowiadanie słowa Bożego, głoszenie Jego chwały i zapraszanie do relacji z Nim – podkreślał obecny podczas uroczystości bp Krzysztof Włodarczyk.

Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany, od klasyki po muzykę popularną, co pozwala na zaspokojenie zróżnicowanych gustów, jak i zdobycie szerokiej publiczności. Dzięki wysokiej jakości wykonania zespół zdobył uznanie w środowisku zarówno lokalnym, jak i na arenie ogólnopolskiej. We wczorajszej uroczystości udział wzięli Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk, Ks. Dziekan Michał Kostecki, Wicestarosta Nakielski Pan Tomasz Miłowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Pan Jan Kurant, radny powiatowy p. Paweł Duda, a także zaproszeni goście, rodzice i byłe chórzystki.

W kościele zabrzmiały pieśni religijne, utwory gosepl oraz psalmy, nagradzane gorącymi owacjami. Jubileusz XX-lecia chóru to wyjątkowe wydarzenie, które świętuje dziesięciolecia ciężkiej pracy, poświęcenia i pasji. W ciągu minionych lat chór uczestniczył w audycjach radiowych, nagraniach studyjnych, sesjach zdjęciowych.

W 2020 nagrał swoją pierwszą płytę: Chór Aktyst na Boże Narodzenie. Jest to zbiór dziesięciu kolęd i pastorałek śpiewanych a apella. W ciągu dwudziestu lat swojej działalności chór brał udział w wielu konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze osiągnięcia zespołu: 2008: I miejsce – II konkurs Chóralny „Na Kcyńskiej ziemi” 2012: Grand Prix- Festiwal Chórów „Naklensis Cantare” w Nakle nad Notecią 2014: Srebrne Pasmo – IX Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2016: Brązowe Pasmo – II Bałtycki Konkurs Chórów „ Pomerania Cantat” w Słupsku 2017: Srebrne Pasmo – IV Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” w Łomży 2020: Nagranie i wydanie płyty „Chór Akatyst na Boże Narodzenie” 2021: Złote Pasmo – XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie, Nagroda dla najlepszego dyrygenta konkursu 2022: Srebrne Pasmo – V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie 2023: Złoty Dyplom, Nagroda główna oraz Laur Moniuszkowski w swojej kategorii za najlepsze wykonanie utworu kompozytora – VI – Bałtycki konkurs chórów „Pomerania Cantat” w Słupsku

tekst. Ewa Hałas

fot. Robert Koniec

--> wstecz