Środa, 24 lipca 2024 r. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

KAS O wpływie zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie

W listopadzie Powiat Nakielski we współpracy ze Stowarzyszeniem Kcyński Alarm Smogowy przeprowadził doświadczenie mające na celu obrazowe ukazanie mieszkańcom powiatu stanu powietrza, którym oddychamy na terenie Nakła nad Notecią.

W dniach od 14 do 28 listopada 2023 roku przed siedzibą Starostwa „oddychało” urządzenie imitujące płuca ludzkie nazwane Mobilnymi Płucami. Urządzenie było wyposażone w wentylatory zasysające powietrze. Zanieczyszczenia odkładały się na materiale imitującym powierzchnię płuc. Dzisiaj, 5 grudnia 2023 roku w godzinach popołudniowych w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski odbyło się spotkanie podsumowujące, na którym z bliska było można zobaczyć jak po tych kilku dniach wyglądały płuca mobilne.

Zainteresowane osoby, które przybyły na spotkanie powitał Tadeusz Sobol starosta nakielski. Powitał także Macieja Rusnarczyka z Stowarzyszenia Kcyński Alarm Smogowy, który przekazał wiedzę na temat smogu, jego powstawania i szkodliwości dla zdrowia. Dokonał również podsumowania doświadczenia przeprowadzonego na terenie Nakła nad Notecią, dzień po dniu z analizą zanieczyszczenia.

Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach Powiatowego Programu Ochrony Środowiska – edukacja ekologiczna przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

--> wstecz