Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

KOLOROWY TYDZIEŃ w ZS w Dziewierzewie

Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałek 9 lutego b.r. rozpoczęliśmy KOLOROWY TYDZIEŃ. Pierwszymi gośćmi w naszej szkole w związku z DNIEM CZERWONYM byli strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dziewierzewa. Pod wodzą swojego naczelnika p. Damiana Łyszczarza „oczarowywali” zebranych na sali uczniów. Dla każdej z tych grup nasi prelegenci mieli ciekawe informacje związane z pracą strażaka. Młodsi poza zapoznaniem się ze sprzętem, na którym pracują strażacy mięli możliwość m.in. praktycznie przećwiczyć montaż węży pożarniczych, przeprowadzić rozmowę telefoniczną-wezwanie do wypadku czy doświadczyć jaką pomoc niosą strażacy podczas wypadków. Gimnazjaliści dowiedzieli się jaką drogę edukacyjną należy przebyć, aby zostać strażakiem – ochotnikiem czy też strażakiem zawodowym.

Wtorek w naszym tygodniu kolorów miał przypisany kolor biały. W związku z powyższym do współpracy zaprosiliśmy naszą pielęgniarkę szkolną (a zarazem przewodniczącą Rady Rodziców) panią Anetę Mróz. Ta jak zwykle z wielką ochotą przyjęła nasze zaproszenie. Pojawiła się w murach naszej szkoły już ok. godziny 8.00 i zaraz zabrała się do pracy. Zaprosiła uczniów kl.I– VI do fluoryzacji. Następnie w szkole pojawiły się zaproszone przez panią Anetą przedstawicielki Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Flandria, które spotkały się z wszystkimi  uczniami. Zaproszone panie przybliżyły problem związany z pierwszą pomocą oraz radzeniem sobie z różnego rodzaju wypadkami, urazami. Po krótkiej prelekcji każdy uczeń, który miał tylko ochotę mógł przećwiczyć resuscytację na przywiezionym przez prelegentki fantomie.

Kolejny dzień naszego barwnego tygodnia poświęcony był kolorowi niebieskiemu, nie mogło więc w naszej szkole zabraknąć stróżów prawa. Mury naszej placówki  odwiedzili st. aspirant Rafał Rybak oraz st. aspirant Marek Dubiel, obaj panowie są funkcjonariuszami kcyńskiej Komendy Policji. Uczniowie szkoły podstawowej w ciekawej prelekcji zapoznani zostali ze specyfiką pracy policjanta. Dowiedzieli się m.in.  na czym polegają różnice w ich wyglądzie-umundurowaniu oraz obowiązkach ze względu na wydział w jakim się pracuje.  Bardzo dużą atrakcją była również dla uczniów możliwość zapoznania się z wozem policyjnym. Uczniowie gimnazjum zostali przestrzeżeni przed zgubnym działaniem środków odurzających, uzależniających. Otrzymali ulotki profilaktyczne. Nie zabrakło również przestróg na ferie. Prelegenci przypomnieli zebranym jak bezpiecznie spędzić zbliżający się wolny czas.

Czwartek w naszym barwnym kalendarzu miał przypisany kolor zielony, zatem nie mógł się w szkole pojawić nikt inny niż nasi przyjaciele z Koła Łowieckiego NR 1 „Bielik” z Dziewierzewa. Reprezentowali je pan prezes Jerzy Grobelski oraz pan Maciej Skuza. Nasi prelegenci przypomnieli jaką rolę dla lasu i jego mieszkańców odgrywają myśliwi (To nie osoby, które tylko polują, ale przede wszystkim dbają o czystość lasu, dokarmiają zwierzynę zimą, sadzą remizy śródpolne). Pokazali jakimi dokumentami muszą się legitymować, aby móc przewozić broń i amunicję. Wyjaśnili w jaki sposób zostać myśliwym, jakie należy przejść przygotowanie, odbyć kursy oraz zdać egzaminy. Następnie uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem myśliwego podczas wyprawy do lasu. Ciekawym elementem prelekcji połączonej ze sprawdzaniem wiedzy uczniów na temat zwierząt łownych i nie tylko był pokaz trofeów myśliwskich w postaci skór, poroży, czaszek.

Wszystkim naszym gościom, którzy włączyli się w akcję KOLOROWY TYDZIEŃ z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm. 

Piątek, 13 lutego to ostatni dzień naszego Kolorowego Tygodnia. Postanowiliśmy zatem hucznie go zakończyć. Od samego rana w szkole pojawili się min. rycerze z pięknymi księżniczkami u boku, gwiazdy disney’owskich bajek oraz estrady. Odwiedził nas również Kubuś Puchatek, który wraz z Dj’em Dombkiem przyjechał na nasz szkolny bal. Zabawa była przednia przy doborowej muzyce. Figury taneczne nie raz rozbawiały do łez. Aby uniknąć zbytniego spadku cukru w naszych organizmach, panie Aneta Mróz i opiekunki Samorządu Szkolnego, poczęstowały nas lizakami i pysznymi pączkami, których sponsorem była Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.

Tuż potem na parkiet wkroczyły cudowne lata 60-te, 70-te i 80-te. W nastrój tych lat wprowadzili nas gimnazjaliści. Uczniowie mieli w sobie tyle pozytywnej energii, że w rytmach muzyki rozbujali całą szkołę! Choć cieszymy się, że rozpoczynają się ferie, to trudno było nam się rozstać. A jeśli nie wierzycie, niech przemówią zdjęcia!

Materiał: ZS w Dziewierzewie

--> wstecz