Środa, 24 lipca 2024 r. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Korczakiada 2015 – Dzień Patrona Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Kcyni

3 czerwca 2015r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona połączone z XI Międzyszkolnym Spotkaniem Integracyjnym „Korczakiada 2015”. „Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Janusza Korczaka. Dlatego co roku spotykamy się wszyscy, aby uczcić jego pamięć i przypomnieć, jak wielkim był człowiekiem. Chcemy, aby dzieci i młodzież znała postać Starego Doktora i odnosiła się do niego zarówno z szacunkiem, jak i z sympatią” podkreśliły witając przybyłych gości organizatorki Korczakiady- Ewa Żelechowska i Joanna Nadolna.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała dyrektor szkoły Barbara Rogalska, która życzyła wszystkim zdrowej rywalizacji podczas konkursu wiedzy o Januszu Korczaku. Następnie z reprezentacją uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Janusza Korczaka. Spośród zaproszonych gości głos zabrał Wojciech Jaskulski, kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Gminy w Kcyni, który w ciepłych słowach wyraził swój szacunek dla idei korczakowskich oraz podkreślił uniwersalność i ponadczasowość jego prawd głoszonych wobec dzieci.

Hasło przewodnie XI edycji Korczakiady  brzmiało „Korczak oczami Wajdy”. Uczniowie szkolnego koła teatralnego Perła przygotowali na tę szczególną okazję film „Janusz Korczak w oczach dzieci” w reżyserii pani Magdaleny Czuk- Napierały, Agnieszki Pawlak oraz Katarzyny Wawrzyniak. W roli Starego Doktora wystąpił  Adam Szefs. Zgromadzeni goście ze wzruszeniem obejrzeli film, który zakończył część inauguracyjną Dnia Patrona Szkoły.

Następnie przedstawiciele zaproszonych szkół: Zespołu Szkół w Szubinie, Żninie, Kcyni oraz przedstawiciele szkół podstawowych w Dobieszewie,  Laskownicy i Nakle nad Notecią stanęli do zmagań w konkursie wiedzy o Januszu Korczaku. Przewodniczącą jury była Barbara Wojciechowska – przedstawiciel filii bibliotecznej w Chwaliszewie. Uczniowie byli doskonale przygotowani zarówno z faktów dotyczących życia i działalności Korczaka, jak i  znajomości dzieła filmowego Andrzeja Wajdy „Korczak”. W kategorii szkół specjalnych I miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie (opiekun pani Aneta Sala),II miejsce Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni, a III miejsce Zespół Szkół Specjalnych w Żninie (opiekun pani Anna Mróz). W kategorii szkół masowych I miejsce zdobyła Laskownica (opiekun pani Beata Lubianiec), II miejsce Dobieszewo (opiekun pani Alina Dulka), III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią (opiekun pani Żanetta Lustig- Gołębiewska).  W konkursie plastycznym na plakat filmowy zwyciężył Krystian Hausz z „Korczaka”, II miejsce przypadło Piotrowi Kamińskiemu, a na III miejscu uplasowała się Zuzanna Kurzawa. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody indywidualne oraz dyplomy.

Uczniowie klas zawodowych pod opieką  pani Agnieszki Pawlak, pana Jerzego Napierały i Franciszka Rybaka, dla zgromadzonych gości, rodziców i uczniów przygotowali  słodki poczęstunek oraz kiełbaski z grilla. Impreza odbyła się pod patronatem pana Tomasza Miłowskiego Starosty Nakielskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do Prezesa Banku Spółdzielczego w Kcyni, Pana Piotra Niedbalskiego, do  Państwa Krajewskich- właścicieli sklepu spożywczego w Kcyni oraz do Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Kcyni za wsparcie finansowe Dnia Patrona.

tekst: Joanna Nadolna, Ewa Żelechowska

zdjęcia: Szymon Cybulski

--> wstecz