Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Króliki miniaturowe – poznaj te wyjątkowe zwierzęta

Króliki miniaturowe to jedne z ulubionych domowych pupili Polaków. Przez niektórych błędnie uznawane za gryzonie. Jednak ze względu na liczbę siekaczy i sposób przeżuwania pokarmu znacznie bliżej jest im do zająca (króliki należą do rzędu zajęczaków) niż do świnki morskiej czy chomika dżungarskiego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat królików miniaturowych?

Królik miniaturka – najważniejsze fakty

Jeżeli chcesz być opiekunem królika miniaturowego, możesz dać mu dom, przechodząc proces adopcyjny w jednej z fundacji działającej na rzecz królików i gryzoni. Domowego pupila określonej rasy możesz wybrać także w renomowanej i sprawdzonej hodowli. Zadbany królik miniaturka może ważyć od 0,8 do 3,5 kg i żyć nawet 10 lat.

Dla jego długowieczności niezbędna jest odpowiednia dieta, troskliwa opieka człowieka, codzienna dawka ruchu i systematyczne wizyty u lekarza weterynarii, m.in. aby zaszczepić pupila przeciwko myksomatozie oraz pomorowi królików typu I i II. Warto wiedzieć, że wiele uszaków ma duże problemy z uzębieniem, np. ropień korzeni zębowych.

Jak dbać o królika miniaturkę?

Aby uszak czuł się w Twoim domu szczęśliwy, musisz dobrze poznać jego potrzeby. Króliki potrzebują dużo przestrzeni, dlatego klatka 120 × 60 cm (dla porównania – to wymiary typowe dla niemowlęcego łóżeczka) będzie odpowiednim lokum dla zajęczaka. Pamiętaj jednak, aby zwierzę wypuszczać z klatki na co najmniej 1–2 godziny każdego dnia. Będzie miało wiele radości ze spacerów po mieszkaniu, a Ty nie martw się o zachowanie higieny – króliki miniaturki łatwo nauczyć korzystania z kuwety.

Miej na uwadze również ich specyficzną dietę, której podstawę powinny stanowić zioła świeże i suszone, a także siano. Na cenzurowanym są ziarna, kolby dla gryzoni i królików z miodem i ziarnami, sałata, a także chleba do ścierania zębów.

Pamiętaj, że króliki żyjące w naturze to zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w towarzystwie innego przedstawiciela tego samego gatunku. Wielu upatruje w króliku mniej wymagającą alternatywę dla psa i kota, ale trudno o bardziej chybione przemyślenia. Należy jasno podkreślić, że uszak wymaga należytej troski, bo jest zwierzęciem czułym na dźwięki (zwłaszcza na hałas), płochliwym, wrażliwym i o delikatnej budowie.

Jeśli chcesz spędzać z nim czas na świeżym powietrzu, nie sięgaj po obroże czy szelki, nawet te reklamowane jako akcesoria dla królików, bo mogą uszkodzić jego kręgosłup. Lepsze są gotowe wybiegi do ogrodu. Nie kupuj królika z myślą o dziecku – to delikatne zwierzę powinno być pod opieką osoby dorosłej. Więcej informacji o królikach znajdziesz w serwisie Pupilek.

Materiał partnera.

--> wstecz