Poniedziałek, 13 maja 2024 r. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Kupno mieszkania. Rynek pierwotny i wtórny

Kupno mieszkania to często przede wszystkim decyzja — zakup z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wiele osób bierze pod uwagę obie te opcje i próbuje wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Nie jest to jednak decyzja prosta. W tym tekście opisujemy dokładnie — czym jest rynek pierwotny oraz rynek wtórny, jakie mają plusy i minusy oraz podpowiadamy, którą opcję warto wybrać w danej sytuacji.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny to rynek nowych mieszkań. Są one budowane przez dewelopera oraz sprzedawane pierwszym właścicielom. Mieszkanie z rynku pierwotnego możemy kupić jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, w trakcie budowy bloku lub po jego zakończeniu, kiedy to część mieszkań jest już sprzedana, a deweloper zbywa ostatnie lokale. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest zatem zakupem nowego, nieużywanego mieszkania. Lokalne tego typu są najczęściej niewykończone, czyli w tzw. stanie deweloperskim. Będą one gotowe do zamieszkania, ale ich wykroczeniem będziemy musli zająć się sami. Niektóre firmy mogą jednak oferować wstępnie wykończenie lub nieco rzadziej wykończone pod klucz lokale. Mieszkania tego typu kupić możemy zarówno za gotówkę lub ratalnie uzyskując kredyt hipoteczny.

Pierwszym plusem mieszkania na rynku pierwotnym jest nowość lokalu. Tak jak przy każdym innym zakupie, również w przypadku mieszkania jest to duży plus. Lokal taki nie będzie posiadał ukrywanych przez właściciela wad, a ryzyko ich wystąpienia jest znacznie niższe. Sam lokal jest też w nienagannym stanie technicznym, dzięki czemu przez wiele lat nie będziemy musieli wymieniać instancji czy przeprowadzać remontów. Jeśli wystąpią usterki, deweloper związany umową, jest zobowiązany je naprawić lub wypłaci rękojmie. Otrzymanie mieszkania w stanie deweloperskim daje również wiele możliwość wykończenia lokalu i jego aranżacji. Będziemy mogli zatem stworzyć swój wymarzony dom tworząc podłogi, ściany, wyposażenie itp. Rynek pierwotny to także nowe budownictwo. Korzysta ono z nowych rozwiązań technicznych oraz estetycznych, dzięki czemu mieszkanie na nowym osiedlu będzie komfortowe. W blokach nowego typu znajdziemy garaże podziemne, części wspólne czy nawet taras na dachu, czyli udogodnienia, których próżno szukać w starych blokach.

Tworząc nowe inwestycje, deweloperzy dbają również o infrastrukturę taką jak place zabaw, drzewa itp. aby okolica była przyjazna dla lokatorów. W takich miejscach najczęściej mieszkają również ludzie podobni do nas, czyli ludzie młodzi lub w sile wieku, którzy zdobyli swoje mieszkanie. Podobny poziom lokatorów sprawia, że często nawiązać możemy wieloletnie znajomości, a samo mieszkanie w takiej lokalizacji jest komfortowe. Rynek pierwotny mieszkań to również często cicha i spokojna okolica, gdyż mieszkania te budowane są na obrzeżach miast.

Rynek wtórny

Rynek wtórny to rynek mieszkań używanych — z drugiej ręki. Są to mieszkania, które mają już właściciela. Lokale tego typu spotkać możemy np. na starych osiedlach, w kamieniach czy nawet nowym budownictwie, w którym od kilku lat mieszkają już ludzie. Mieszkanie takie kupujemy bezpośrednio od właściciela mieszkania i również możemy finansować je gotówką lub kredytem. Mieszkania tego typu mogą też mieć różny stan prawny

Rynek wtórny posiada równie wiele korzyści co rynek pierwotny. Pierwszą jego zaletą jest fakt, że kupujemy konkretne mieszkanie. Podpisując umowę i wpłacając pieniądze, otrzymujemy automatycznie klucze do mieszkania i możemy w nim mieszać od razu, co jest czasem niemożliwe przy mieszkaniach z rynku pierwotnego. Kolejnym atutem tego typu mieszkań jest ogromna ich liczba i bardzo wiele lokalizacji do wyboru. Mieszkania używane zlokalizowane są praktycznie w każdej części miasta. Są również dostępne w niezliczonych konfiguracjach i opcjach. Dzięki temu bez większego problemu możemy odnaleźć dla siebie małe stylowe starodawne mieszkanie lub duży loft zaaranżowany przez poprzedniego właściciela. Kolejnym plusem mieszkań używanych jest rozbudowana infrastruktura wokół bloku czy osiedla. Nie musimy czekać kilku lat na rozwinięcie się okolicy, a możemy komfortowo rozpocząć życie w nowym miejscu od zaraz. Plusem dla osób poszukujących gotowego do zamieszkania mieszkania może być fakt, że lokale z rynku wtórnego w większości są już urządzone. Jeśli wybieramy takie mieszkanie, nie będziemy musieli przeznaczać sporej ilości środków na remont, a jedynie na dostosowanie mieszkania do siebie.

Jaki rynek wybrać — pierwotny czy wtórny?

Jeśli znamy już zalety rynku pierwotnego i wtórnego, możemy świadomie wybrać konkretne rozwiązanie. Z pewnością żaden rynek od drugiego nie jest lepszy czy bardziej opłacalny. Każdy rynek będzie lepszym rozwiązaniem dla danej osoby, która ma odpowiednie potrzeby. Aby zatem wybrać odpowiednie mieszkanie, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym tak właściwie nam zależy. Jeśli poszukujemy wysokiego standardu czy możliwości aranżacyjnych, rynek pierwotny będzie doskonałym wyborem. Również, gdyż zależy nam na życiu np. na osiedlu zamkniętym w gronie ludzi z tego samego kręgu co my, wybór tej opcji będzie strzałem w dziesiątkę. Rynek pierwotny sprawdzi się też, jeśli nie przeszkadza nam nieco dalsza odległość od centrum lub wręcz zależy nam na cichym otoczeniu. Rynek wtórny z pewnością będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, jeśli lubimy przebywać w centrum, pracujemy tam, lub lubimy przebywać w samym mieście. Opcja ta to też dobry wybór, jeśli chcemy kupić kompletne mieszkanie i obyć się bez remontów. Wybór mieszkań używanych jest szansą na trafienie na nieszablonowe lokale. Rynek wtórny przypadnie również do gustu osobom starszym, którym przebywanie dużych odległości nie służy i którzy chcą mieć pełną infrastrukturę “pod ręką”.

Jeśli pod uwagę weźmiemy kwestie finansowe nieco korzystniejszym rozwiązaniem, będzie rynek wtórny. Nominalne ceny mieszkań są niższe o ok. 10%, a wybierając urządzone już lokalne, nie musimy urządzać ich bezpośrednio od zera. Z drugiej jednak strony, negocjując z deweloperem lub znajdując atrakcją okazję, mieszkanie możemy kupić w podobnej cenie, zyskując wszystkie plusy rynku pierwotnego.

Materiał partnera.

--> wstecz