Środa, 17 kwietnia 2024 r. Imieniny Anicety, Klary, Rudolfina

Kurator Oświaty nie wyraził zgody na likwidację szkół. Znamy oświadczenie Komisji Miejskiej

Dziś przekazujemy Państwu potwierdzoną i wiarygodna informację w sprawie planowanych uchwał intencyjnych w sprawie zamiaru likwidacji szkół podstawowych w Sipiorach, Palmierowie i Rozstrzebowie. Kurator Oświaty w Bydgoszczy nie wyraził pozytywnej opini w sprawie likwidacji szkół wiejskich w Gminie Kcynia. Oznacza to, że szkoły, które były planowane w uchwale intencyjnej do likwidacji będą funkcjonowały w dotychczasowej strukturze siec szkół w Gminie Kcynia.

We wtorek w tej sprawie zebrała się Komisja Miejska, która wydała specjalne oświadczenie.

Oświadczenie Komisji Gospodarki Mieszkaniowej ,Porządku Publicznego, Oświaty ,Kultury, Sportu i Spraw Socjalnych Rady Miejskiej i Burmistrza Kcyni
Decyzje o likwidacji szkół zawsze budziły zrozumiały niepokój, obawy , sprzeciw i protesty lokalnych społeczności. Tak było również w przeszłości i obecnie w naszej gminie. Ponieważ nie uzyskaliśmy pozytywnych opinii Pana Kuratora w zakresie podjętych uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół w Sipiorach , Rozstrzębowie i Palmierowie , a postanowienia te są dla samorządu wiążące , będziemy utrzymywać dotychczasową nieracjonalną sieć szkół podstawowych. W tej sytuacji gmina będzie mogła realizować tylko podstawowe zadania ograniczając inwestycje i inne formy działalności gminy na rzecz zadań oświatowych. Będzie to miało również wpływ na konstruowanie przyszłorocznego budżetu i realizację oczekiwanych przez mieszkańców zadań gminy w pozostałych sferach.
W dalszej perspektywie będziemy podejmować kolejne działania związane z racjonalizacją sieci szkół w naszej gminie i optymalizacją wydatków na cele oświatowe.

tekst i fot. Robert Koniec

 

 

--> wstecz